Zakup akcji przez Internet to wygodny sposób inwestowania
Obecnie, dzięki rozwojowi Internetu, inwestowanie w akcje stało się znacznie prostsze i dostępne dla szerokiego grona inwestorów. Zakup akcji przez Internet umożliwia bezpośredni dostęp do rynków finansowych, co pozwala na samodzielne podejmowanie decyzji inwestycyjnych w szybki i wygodny sposób. Opiszemy wady i zalety internetowego handlu papierami wartościowymi oraz pokażemy, jak wygląda zakup akcji przez Internet krok po kroku.
Korzyści zakupu akcji przez Internet
Najważniejszą zaletą kupowania jest wygodny dostęp do rynków finansowych. Inwestowanie w akcje przez Internet pozwala na bezpośredni dostęp do globalnych rynków finansowych. Można handlować akcjami wielu spółek bez wychodzenia z domu. Jedynym warunkiem jest posiadania konta inwestycyjnego na platformie maklerskiej.
Brokerzy internetowi oferują zazwyczaj niższe prowizje i opłaty niż tradycyjne biura maklerskie. Niższe koszty pozwalają na uzyskanie wyższych stóp zwroty, zwłaszcza dla aktywnych inwestorów. Dlatego zakup akcji przez Internet jest tańszy od tradycyjnych metod. Transakcje wykonywane są błyskawicznie. Inwestorzy dokonują transakcji kupna i sprzedaży akcji w czasie rzeczywistym, w godzinach działania spółek na całym świecie.
Internetowe platformy inwestycyjne mają tę zaletę, że oferują dostęp do bogatych zasobów informacyjnych, rynkowych newsów oraz analiz rynkowych w jednym miejscu. Bardzo często posiadają cały dział przeznaczony na poszerzanie wiedzy i edukację. Oprócz tego, udostępniają narzędzia ułatwiające zarządzanie portfelem. Programy wspomagające analizę wykresów czy automatyzujące zlecenia, pomagają podejmować bardziej świadome i szybsze decyzje.
Dostęp do giełd na całym świecie pozwala na bardzo dużą dywersyfikację portfela. Inwestując z Polski, możemy kupować akcje na kilku rynkach z wielu branż i sektorów gospodarki.
Ryzyko inwestowania przez Internet
Niestety, handel akcjami przez Internet również obarczony jest ryzykiem. Ta metoda inwestycji nie redukuje ryzyka, które występuje przy tradycyjnych sposobach handlu papierami wartościowymi, a która wynika z podstawowych zasad giełdy. Wartość akcji zmienia się w czasie, co oznacza, że inwestorzy mogą nie tylko zarabiać, gdy cena idzie w górę, ale także ponosić straty, jeśli cena akcji spadnie.
Technologia jest obecnie bardzo zaawansowana, ale cały czas istnieje ryzyko awarii systemów informatycznych lub ataków cybernetycznych, które mogą wpłynąć na dostęp do konta platformy inwestycyjnej. Brak połączenia internetowego może skutkować brakiem możliwości wykonania kluczowego zlecenia.
Inwestując przez Internet inwestorzy muszą być bardziej świadomi, że podejmują decyzje inwestycyjne samodzielnie i mogą popełnić błędy, które wpłyną na wyniki inwestycji. Inwestując przy pomocy tradycyjnego biura mamy bufor w postaci maklera, który może wspomóc ich w podejmowaniu decyzji.
Jeżeli nie wybierzemy sprawdzonego legalnego brokera, istnieje ryzyko oszustw i fałszywych platform inwestycyjnych. Zawsze należy sprawdzić, czy broker posiada odpowiednie licencje i spełnia wymagane regulacje.
Kupowanie akcji online krok po kroku
Pierwszym krokiem jest wybór brokera internetowego. Przed wyborem należy zapoznać się z regulaminem posiadania konta oraz czy posiada licencję i spełnia wszystkie regulacje. Istotne jest również zapoznanie się z ewentualnymi kosztami prowadzenia rachunku. Po wyborze brokera należy założyć konto inwestycyjne. Wymaga to podania danych osobowych oraz weryfikacji przy pomocy dokumentu tożsamości.
Kiedy posiadamy już zatwierdzone konto inwestycyjne, możemy wpłacić środki przeznaczone do inwestowania. Trzeba zwrócić uwagę, czy broker nie określił minimalnej kwoty jaka jest niezbędna do rozpoczęcia inwestycji. Kwota ta może się różnić w zależności od wybranego brokera i instrumentu inwestycyjnego.
Przed dokonaniem zakupu akcji, należy przeprowadzić analizę rynku i spółki, w którą zamierzamy zainwestować. Istotna jest tu zarówno analiza fundamentalna, jak i techniczna. To na podstawie analizy rynkowej dokonamy wybory akcji, które zakupimy. Jeżeli mamy już wybrane akcje, należy złożyć zlecenie kupna na platformie inwestycyjnej, określając cenę i ilość akcji. Jeżeli na rynku znajdzie się oferta sprzedaży odpowiadająca naszemu zleceniu, zlecenie jest zamykane i stajemy się posiadaczem akcji. Teraz pozostaje tylko monitorować inwestycję i podjąć odpowiednie działania w zależności od zmian rynkowych.
Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej.