Gdzie szukać pomocy dla rodzin alkoholików, dla alkoholików?
Alkohol to obecnie jedno z najpopularniejszych uzależnień. Poprzez dużą dostępność i stosunkowo niską cenę wysokoprocentowych trunków, alkoholizm jest chorobą, która dotyka wielu Polaków. Dane, dotyczące tego stanu, są dodatkowo zaniżone, ponieważ niewiele osób przyznaje się do problemu. Gdzie szukać pomocy dla rodzin alkoholików?
Alkoholizm – symptomy
Osoby uzależnione często nie mają świadomości, że alkoholizm stanowi problem. W naszym kręgu kulturowym, picie jest czymś powszechnym, często większe zdziwienie, czy wręcz społeczne odrzucenie, budzi osoba, która nie pije, niż ktoś, kto alkoholu nadużywa. Gdzie przebiega granica?
Wiele osób pije okazjonalnie, niektórzy natomiast czują, że mogą mieć problem z alkoholem, jednak na pozór zachowują się, jakby nic się nie działo. Alkoholikiem może być przykładny ojciec lub matka, pijąca gdy tylko dzieci pójdą spać, lub ktoś, kto oficjalnie rozpoczyna dzień od kieliszka wódki.
Trudno tak naprawdę wskazać, kiedy „okazjonalne” picie zamienia się w coś problematycznego. Przyjęło się zakładać, że problem alkoholowy pojawia się wtedy, gdy używka sprawia, że tracimy kontrolę nad swoim życiem i codziennymi obowiązkami.
Jeśli przeczuwasz, że ktoś z Twoich bliskich bądź Ty sam, możecie mieć problem z alkoholem, warto skorzystać z pomocy. Pierwszym krokiem w przypadku nadużywania alkoholu jest znalezienie miejsca, w którym będziesz mógł uzyskać kontakty do placówek zajmujących się leczeniem. Pomoc dla rodzin możesz znaleźć dzięki www.rodzinarodzinie.pl, stronie, na której umieszczane są porady dla osób w trudnej sytuacji. Na stronie możesz także znaleźć telefony do ważnych placówek. W kontekście uzależnienia od alkoholu warto zgłosić się do miejsca, które oferuje wyspecjalizowaną pomoc dla osób z problemem alkoholowym.
Jak pomóc osobom uzależnionym?
Osoba uzależniona od alkoholu może robić różne rzeczy, które są bardzo trudne dla bliskich oraz niej samej. Często alkoholicy bardzo żałują swoich zachowań na drugi dzień, co sprawia, że chwilowo chcą oni poprawy. Niestety uzależnienie występuje także w postaci fizycznego ciągu do substancji powodującej otępienie, więc epizody trzeźwości nie trwają długo.
Najważniejsze, co warto sobie uświadomić, będąc w bliskiej relacji z osobą uzależnioną, to to, że nie jesteśmy w stanie pomóc nikomu wbrew jego woli. Dla wielu osób może to być trudne, jednak zostawienie takiej osoby z konsekwencjami swoich wyborów jest często jedynym sposobem na poradzenie sobie z problemem, a dla alkoholika może być pierwszym krokiem do poprawy.
Zdystansowanie się do osoby z problemem alkoholowym, niezależnie, czy jest chwilowe, czy permanentne, może być trudne, dlatego ważne jest, aby zadbać także o siebie – osoby współuzależnione często zmagają się z ogromnymi wyrzutami sumienia. W takim przypadku pomoc psychologa jest konieczna.
Gdzie powinna udać się osoba uzależniona od alkoholu?
Miejsca, w których leczy się osoby uzależnione od alkoholu, są dostępne w każdym mieście i niemal każdej większej wsi. Są to Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej czy różnego rodzaju odwyki, które najczęściej znajdują się w szpitalach psychiatrycznych – choć nie tylko. Informacje o miejscach, gdzie można leczyć alkoholizm, można znaleźć w Miejskiej Komendzie Policji, czy niektórych placówkach oświatowych. W tych miejscach powinno się szukać informacji w pierwszej kolejności. Leczenie alkoholizmu wiąże się często z wieloletnią pracą nad sobą, ale przy odpowiedniej motywacji, daje ona dobre efekty.