Jak inflacja wpływa na inwestycje

Jak inflacja wpływa na inwestycje

Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Inflacja to zjawisko ekonomiczne, które ma istotny wpływ na ceny oraz może wpłynąć na sytuację właścicieli oszczędności. . Aby się uchronić przed jej negatywnymi skutkami trzeba inwestować bardzo starannie.

Inflacja jest szczególnie niebezpieczna dla właścicieli lokat bankowych. Ich oprocentowanie jest z reguły niższe niż poziom inflacji, co powoduje, że realnie nasze pieniądze tracą na wartości zamiast zarabiać. Oczywiście, w bankach można też znaleźć lokaty oprocentowane ponad wartość inflacji, ale z reguły są one oferowane nowym klientom, a ponadto często adresowane do osób, które chcą złożyć w depozyt dużą kwotę. Giganci tego sektora są mniej chętni do podnoszenia oprocentowania swoich lokat.

Jeśli już jesteśmy przy bezpieczeństwie to trzeba też wspomnieć, że w okresie inflacji, gdy ludzie dość gwałtownie poszukują możliwości takiego ulokowania pieniędzy, aby ich oszczędności mogły uciec przed jej gilotyną na rynku pojawiają się różnego rodzaju „specjalne okazje”. Część z nich, zapewne niemała, może być próbą wyłudzenia naszych oszczędności. Warto na to uważać i wszystkie tego rodzaju propozycje traktować z rezerwą.

Ochrona kapitału przed inflacją

Dobrym sposobem zabezpieczenia się przed inflacją jest kupno obligacji skarbu państwa lub funduszy inwestujących w obligacje skarbowe. Dają one szansę na ucieczkę przed inflacyjną gilotyną.

Zaletą obligacji jest również ich bezpieczeństwo. Emitentem obligacji skarbowych są państwa, które są zobowiązane do ich wykupu i to często z premią wyższą niż inflacja, oczywiście wszystko zależy od rodzaju obligacji. Kolejną zaletą inwestycji w obligacje – indywidualnie, poprzez samodzielny ich zakup oraz poprzez fundusz inwestycyjny – jest ich płynność. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli z jakichś powodów przyjdzie nam wypłacić pieniądze z depozytu bankowego przed ustalonym terminem, to wówczas dostajemy wyłącznie „gołą” kwotę, dokładnie w takiej wysokości w jakiej wpłaciliśmy. 

Powiedzmy, że lokata jest pięcioletnia, a nam pieniądze są potrzebne po czterech latach. W takim wypadku nic nie zarobimy, a przy tym – z powodu inflacji – realnie stracimy. Przy inwestycji w obligacje,  tym obligacje skarbowe byłoby inaczej, wcześniejsza ich sprzedaż oznaczałaby, że na nasze konto wróciłby i kapitał, i odsetki. Kolosalna różnica.

Przewaga w niepewnych czasach

Dobrym rozwiązaniem dla osób starających się chronić swoje oszczędności przed inflacją – zwłaszcza tych, które akceptują pewien poziom ryzyka – może być też inwestowanie w akcje lub akcyjne fundusze inwestycyjne. W okresie wysokiej inflacji warto stawiać na fundusze, których „terenem łownym” są duże spółki, regularnie płacące dywidendę, generujące wysokie przepływy finansowe, o silnej pozycji rynkowej i zdolne tak prowadzić swój biznes, aby przerzucać rosnące koszty – nieodmienna cecha inflacyjnej gospodarki – na klientów. Pozycja takich firm jest w praktyce mniej zagrożona i daje szansę na wysoką stopę zwrotu, wyższą niż poziom inflacji.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.