Wsparcie probiotyków przy zakażeniu boreliozą

Borelioza jest bardzo podstępnym schorzeniem, które rozwija się długo i tak samo długo może nie dawać żadnych objawów. Boreliozę przenoszą kleszcze zarażone krętkiem Borrelia spp. Nieleczona borelioza jest bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia człowieka, ponieważ najpierw wywołuje problemy skórne, jednak później przenosi się na stawy, serce, układ nerwowy. Leczenie boreliozy w pierwszej kolejności polega na wdrożeniu agresywnej i długotrwałej antybiotykoterapii. Tym samym leczenie boreliozy to trudny i bardzo długi proces, a sama choroba raz na jakiś czas daje wyraźne sygnały o swojej obecności, które nierzadko uniemożliwiają osobie chorej codzienne funkcjonowanie, tj.: silne bóle i zawroty głowy, niekontrolowane zmęczenie, sztywność karku, najczęściej jednostronny paraliż twarzy, zapalenia stawów. Objawy te mogą występować krótko po samym ugryzieniu, ale spotykane są też przypadki, kiedy uaktywniają się po kilku latach. Dlatego też po samym samopoczuciu pacjenta i po występujących pojedynczo objawach, ciężko postawić prawidłową diagnozę. Aby nie dopuścić do ukąszenia i pojawienia się możliwości zakażenia, w pierwszej kolejności powinniśmy wyostrzyć uwagę podczas spacerów po terenach zielonych. I nie chodzi tutaj tylko o lasy (wiele osób kojarzy występowanie kleszczy tylko z lasami). Trzeba również dokładnie oglądać swoje ciało po spacerze w parku, pobycie na ogródku działkowym, czy skwerze miejskim. Im szybciej zauważymy kleszcza i go wyciągniemy, tym większa szansa na uniknięcie zachorowania. I co najważniejsze – na ugryzienie narażeni jesteśmy nie tylko w okresie letnim. Kleszcze występują przez większość roku, tj. od maja do listopada. Jaką zatem rolę w procesie leczenia odgrywają probiotyki?

Z pomocą przychodzą probiotyki

Według definicji probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach, korzystnie wpływają na zdrowie gospodarza. Można je zażywać w różnej formie, a także przechowywać w różny sposób, zawsze opisany przez producenta na opakowaniu. Niezwykle istotne jest również pilnowanie daty przydatności do spożycia, ponieważ przeterminowane probiotyki z pewnością nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Probiotyki są także szczepozależne, a to oznacza, że nie każdy preparat probiotyczny działa tak samo i nie każdy potrafi wspomóc leczenie tej samej przypadłości. Z tego też względu probiotyki należy dobierać z dużą starannością lub z wsparciem osoby, która ma wiedzę na ten temat.

W leczeniu boreliozy bardzo przydatne będą probiotyki wyciszające stan zapalny powstały zarówno wskutek przebiegu choroby, jak i poprzez długotrwałe zażywanie antybiotyków mających pomóc w powrocie do zdrowia. Zapobiegają także grzybicy, która może być efektem wspomnianej już antybiotykoterapii. Na dalszym etapie warto też sięgnąć po preparaty, które pozwolą odbudować utraconą w trakcie choroby masę mięśniową. Przykładem tego rodzaju produktu jest Proteinbiotic.

Podsumowując dotychczas zebrane informacje można stwierdzić, że probiotyki to nasz bardzo ważny sojusznik w walce z boreliozą. Mają one bowiem odpowiednie właściwości codziennie wspomagające odbudowę zniszczonej flory bakteryjnej oraz nabranie odporności tak, aby organizm był zdolny do walki z kolejnymi infekcjami.