Wzmocnienie Policji w ochronie cyfrowej Polski

Wzmocnienie Policji w ochronie cyfrowej Polski

Cyberbezpieczeństwo stało się jednym z najważniejszych wyzwań dla Polski. W ocenie firmy Check Point Software Technologies, w 2024 roku liczba cyberataków w naszym kraju może przekroczyć rekordowy próg 110 tysięcy, co oznacza wzrost o ponad 100% w porównaniu do roku poprzedniego. W obliczu rosnącego zagrożenia rząd wprowadza szereg inicjatyw mających na celu nie tylko poprawę ochrony cyfrowej, ale również wzmocnienie zdolności służb mundurowych, w tym policji, do przeciwdziałania tym atakom. Programy wsparcia, takie jak „Cyberbezpieczny Samorząd” oraz nowe środki na modernizację struktur policyjnych, stanowią kluczowe elementy strategii, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego w Polsce.

Zgodnie z danymi firmy Check Point Research, Polska, obok Ukrainy, od dwóch lat znajduje się na czołowej liście celów ataków hakerskich. Grupy przestępcze, zarówno indywidualni cyberprzestępcy, jak i zaawansowane zespoły związane z państwami, systematycznie atakują infrastrukturę krytyczną i systemy informacyjne. Z analiz firmy Check Pointa wynika, że „użyteczność publiczna” to obecnie najczęściej atakowany sektor w Polsce, atakowany średnio 2138 razy tygodniowo. Niewiele mniej, bo 2131 ataków, realizowanych jest z kolei na polskie instytucje rządowo-wojskowe.

Co dzień jesteśmy świadkami ponad 300 ataków na nasze kluczowe obiekty. Infrastruktura krytyczna, która odpowiada za funkcjonowanie całego kraju, jest niezwykle podatna na tego rodzaju zagrożenia. To nie tylko kwestia technologii, ale także stabilności państwa” – mówi Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software Technologies w Polsce.

W ostatnich tygodniach głośno było m.in. o serii ataków w Krakowie, w tym Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK), i chęci doprowadzenia do zakłócenia sprawnego funkcjonowania sieci komunikacji miejskiej i wywołania niepokóju wśród mieszkańców miasta i władz. Wystąpiły wówczas problemy w funkcjonowaniu m.in. systemów sprzedaży biletów, strony internetowej MPK oraz innych systemów informatycznych.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, już w czerwcu ub.r. podkreślał w wywiadzie dla stacji TVN, iż rząd RP ma wiedzę, że Rosjanie podejmowali w ostatnim półroczu próby cyberataków na infrastrukturę krytyczną państwa. Informował wówczas, że „realne są wszystkie scenariusze, w których używamy dzisiaj różnego rodzaju sprzętu komputerowego, oprogramowania, które można zhakować, wyłączyć, przejąć i doprowadzić do sytuacji krytycznej”.

Programy wsparcia – „Cyberbezpieczny Samorząd”

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie, rząd Polski uruchomił program „Cyberbezpieczny Samorząd”, który ma na celu zwiększenie odporności cyfrowej jednostek samorządowych. Samorządy, tworzące w Polsce ponad 2,5 tysiąca instytucji, stają się kolejnym celem ataków. Program „Cyberbezpieczny Samorząd” w ramach projektu Polska Cyfrowa ma pomóc samorządom w budowaniu zabezpieczeń przed cyberatakami. Działania te obejmują m.in. stworzenie systemu szkoleń dla ekspertów i osób zarządzających cyberbezpieczeństwem, wdrożenie centralnych narzędzi wsparcia działań kryzysowych oraz opracowanie procedur współpracy z innymi instytucjami, takimi jak CSIRT NASK, policja i prokuratura.

Zabezpieczenie samorządów przed cyberatakami jest kluczowe, bo każda słaba instytucja w tym obszarze może stać się potencjalnym punktem ataku na całe państwo. W ramach programu Polska Cyfrowa zapewniamy odpowiednie wsparcie” – dodaje Krzysztof Gawkowski, Minister Cyfryzacji.

Policja w centrum strategii obrony przed cyberzagrożeniami

Oprócz działań na poziomie samorządowym, jednym z najistotniejszych elementów strategii obrony Polski przed cyberzagrożeniami jest wzmocnienie roli służb mundurowych, a w szczególności policji. W ramach nowego programu rządowego, zaplanowane zostały inwestycje na poziomie 37,5 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na modernizację i profesjonalizację jednostek policyjnych odpowiedzialnych za reagowanie na cyberzagrożenia. Celem tych działań jest wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesne narzędzia do reagowania na cyberataki, a także rozwój ich kompetencji w zakresie ochrony cyfrowej.

Policja musi być w pełni przygotowana do reagowania na rosnącą liczbę ataków. Nowe środki z KPO pozwolą na zakup nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania, a także na przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń, które umożliwią szybkie i skuteczne przeciwdziałanie atakom” – mówi Gawkowski.

Celem jest nie tylko zabezpieczenie infrastruktury krytycznej i instytucji publicznych, ale również zapewnienie wsparcia dla podmiotów dotkniętych cyberatakami, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Policja, we współpracy z CSIRT NASK, będzie działać na miejscu zdarzenia, przeprowadzać analizę dowodów cyfrowych, a także wspierać dochodzenia w sprawach kryminalnych związanych z cyberprzestępczością.

Współpraca z sektorem prywatnym i prokuraturą

Nowe programy nie kończą się na działaniach w obrębie administracji publicznej. Istotnym elementem będzie także wypracowanie ścisłej współpracy pomiędzy służbami ścigania, administracją rządową, a także sektorem prywatnym. Zgodnie z planami, w ramach programu będą opracowywane procedury, które umożliwią szybkie i skuteczne reagowanie na incydenty oraz współpracę w zakresie pobierania i analizowania materiału dowodowego. Odpowiednie narzędzia i systemy mają zapewnić również wsparcie prokuraturze w postępowaniach procesowych, co ma na celu zwiększenie efektywności działań ścigania sprawców cyberprzestępstw.

Wyzwania i nadzieje

W obliczu rosnącego zagrożenia, wzmocnienie cyberobrony staje się kluczowym elementem strategii rządu. Rosnąca liczba ataków, złożoność zagrożeń i ich potencjalne skutki wymagają szybkich i zdecydowanych działań, w tym odpowiednich inwestycji w służby mundurowe i infrastrukturę ochrony cyfrowej. Modernizacja policji, zarówno pod względem sprzętowym, jak i kompetencyjnym, stanowi fundamentalny element w budowaniu bezpiecznego środowiska cyfrowego w Polsce.

Minister Cyfryzacji podkreślał w październiku ub.r., że Polska musi być w stanie skutecznie bronić swojej infrastruktury krytycznej przed atakami. Nowe środki finansowe, nowoczesne technologie oraz ścisła współpraca służb to klucz do utrzymania bezpieczeństwa w cyfrowym świecie.