5 powodów, dla których warto korzystać z systemów ERP

ERP

Zarządzanie wszelkiego rodzaju procesami biznesowymi jest dużo łatwiejsze, jeśli w firmie wdrożono dedykowany system ERP. Oprogramowanie tego typu przydać się może niezależnie od profilu czy skali działalności przedsiębiorstwa, tylko jeżeli jest ono dopasowane. Pomimo niskiej na pierwszy rzut oka ceny, generyczne systemy ERP są jednym z najbardziej kosztownych błędów, jakie można popełnić. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której przychody firmy są w pełni uzależnione od zewnętrznego dostawcy oprogramowania. Z tego też powodu w poniższym zestawieniu 5 powodów, dla których warto korzystać z systemów ERP, skupimy się tylko i wyłącznie na dedykowanych rozwiązaniach.

1. Dedykowane oprogramowanie ERP można swobodnie dopasować do specyficznych potrzeb każdej branży

W segmencie SMB oraz Enterprise systemy ERP składają się najczęściej z wielu modułów, które współdzielą ze sobą dane. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczyć można tu programy sprzedażowe, marketingowe, produkcyjne, magazynowe, kadrowo-płacowe, księgowe i analityczne. Dopasowane do firmowego workflow moduły ułatwiają codzienną pracę poprzez automatyzację żmudnych i powtarzalnych czynności (np. wystawianie rachunków, generowanie raportów, aktualizowanie dashboardów itp.). 

2. Dedykowane oprogramowanie ERP zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa danych

Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu ERP można za jednym zamachem scentralizować i wystandaryzować dane w firmie. Systemy tego typu zmniejszają odczuwalnie ryzyko wystąpienia jakichkolwiek nadużyć, ponieważ da się dzięki nim monitorować w czasie rzeczywistym przepływ danych. W przeciwieństwie do generycznych systemów są one także dużo bardziej bezpieczne i odporne na potencjalne cyberataki.

3. Integracja z Allegro i innymi platformami nie stanowi żadnego problemu

Dedykowane oprogramowanie ERP można zintegrować z niemalże każdym narzędziem bądź platformą. W przypadku działalności e-commerce integracja z Allegro, Amazon czy Baselinker jest w dłuższej perspektywie nieunikniona. Zamiast ręcznie eksportować, formatować i importować dane z systemu do systemu, zdecydowanie lepiej to zautomatyzować.

4. Dedykowane oprogramowanie ERP rozwija się naturalnie wraz ze wzrostem biznesu

Generyczne systemy ERP hamują rozwój biznesu, ponieważ wypracowanego ciężko doświadczenia nie da się przekuć się w funkcjonalne usprawnienia. Dedykowane oprogramowanie ERP można modyfikować swobodnie wraz z rozwojem potrzeb czy działalności. Wyznaczone przez brak funkcjonalności oprogramowania ograniczenia są problemem jedynie, jeśli korzysta się z generycznych i sztywnych systemów.

5. Mobilne oprogramowanie ERP ułatwia pracę poza biurem

W wielu branżach zamiast laptopów częściej wykorzystuje się dużo bardziej mobilne smartfony i tablety. Mając na uwadze, iż zarówno aplikacje webowe, jak i mobilne mogą być jednym z wielu modułów ERP, łatwo zrozumieć można, dlaczego tak wiele firm z tego korzysta. Księgowanie wydatków i uzupełnianie danych w CRM podczas służbowej podróży przebiega znacznie sprawniej, jeśli wystarczy do tego najzwyklejszy smartfon.