Ile kosztuje prowadzenie księgowości firmy?
Osoby prowadzące własny biznes dobrze wiedzą, jak ważne jest prowadzenie księgowości firmy. W przypadku niewielkiej działalności, kiedy zatrudnia się kilku pracowników, można prowadzić księgowość na własną rękę. W innym przypadku, kiedy jest się właścicielem dużego zakładu, lepszym i z pewnością korzystniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie księgowej.
Prowadzenie księgowości wiąże się to ze sporymi kosztami. Ile kosztuje ta usługa?Im większa, a przez to bardziej rozwinięta firma, tym ważniejsze staje się powierzenie spraw finansowych firmy profesjonalistom, którzy nie tylko są na bieżąco w przepisach prawnych, ale także posiadają wiedzę i umiejętności, np. w obsługiwaniu programów księgowych itp. Dla wielu przedsiębiorców księgowa jest niemal niezbędna. Dlaczego? Taka osoba potrafi przygotowywać zeznania podatkowe, sprawozdania finansowe, pomaga przy audytach, obsługuje programy księgowe, czyli przejmuje tak naprawdę całą księgowość firmy.
W jakim stopniu różni się on w tej roli od klasycznego księgowego i jakich kosztów można się spodziewać w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych na zewnątrz, ten przewodnik ujawnia.
Ile kosztuje prowadzenie księgowości firmy?
To, ile zapłaci się za prowadzenie księgowości w zakładzie w dużej mierze zależy od tego, czy powierza się tę pracę księgowej, którą zatrudnia się w firmie, czy też korzysta się z usług firmy z zewnątrz, tj. biura rachunkowego. Księgowi, którym powierza się prowadzenie księgowości w firmie, którzy mają własną działalność i wykonują pracę na zlecenie, mogą swobodnie negocjować swoje wynagrodzenie. Wówczas stawka jest większa, ale można mieć pewność, że wszystkie obowiązki zostaną wykonane na najwyższym poziomie.
Tak naprawdę ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie kosztuje prowadzenie księgowości firmy, bo jak widać, składa się na to wiele czynników. Liczy się nie tylko wiedza, ale także umiejętności i doświadczenie księgowej. Ciągłe szkolenia z obsługi programów księgowych, aktualizowanie wiedzy z zakresu przepisów prawnych i wiele innych czynności ma wpływ na to, kogo zatrudniamy i jakie koszty będą się z tym wiązały. Niemniej jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję, komu powierzyć to zadanie, warto przejrzeć oferty konkurencji i poczytać opinie na temat świadczonych usług w sieci, zwłaszcza na portalach społecznościowych.