Leczenie trądziku różowatego – pozbądź się go raz na zawsze!
Trądzik różowaty to częsty problem, szczególnie u kobiet po 30. roku życia. Jest to przede wszystkim problem kosmetyczny, jednak dość uciążliwy i trudny do zwalczenia domowymi metodami. Na szczęście osiągnięcia współczesnej medycyny estetycznej mogą pomóc w tym problemie. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia trądziku różowatego!
O udzielenie nam porad poprosiliśmy ekspertów Bieńkowscy Clinic z Bydgoszczy.
Objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty jest dolegliwością dość łatwą do rozpoznania. Charakteryzuje się on bowiem wyraźnym zaczerwienieniem centralnej części twarzy, a więc nosa, brody, czoła i policzków. Co więcej, pacjenci mogą odczuwać w tych okolicach nieprzyjemne napięcie skóry, niekiedy świąd i nadmierne ciepło, a nawet pieczenie. W obszarze występowania rumienia widoczne są również krostki, grudki i obrzęki, choć zwykle pojawiają się one już w bardziej zaawansowanym etapie schorzenia. Cera może stać się również wyjątkowo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego niezwykle ważna jest jej odpowiednia, łagodna pielęgnacja. Często, poza rumieniem, w przebiegu trądziku różowatego występują również teleangiektazje (rozszerzone naczynka), a niekiedy również poważniejsze zmiany, na przykład obrzęki. Warto jednak wiedzieć, że dzięki wdrożeniu właściwego leczenia trądziku różowatego, można nie tylko zatrzymać, lecz nawet usunąć niektóre niedoskonałości cery.
Przyczyny trądziku różowatego
Aby dobrze zrozumieć proces leczenia trądziku różowatego, warto poznać czynniki, które podejrzewane są o jego wywoływanie. Niestety, pełna etiologia choroby nie została do końca poznana, istnieje jednak pewna grupa czynników, która podejrzewana jest o rozwój tej choroby – objaśniają nam eksperci Bieńkowscy Clinic. Najczęściej zwraca się uwagę na uwarunkowania genetyczne, chociaż niekiedy wspomina się także o zakażeniu Helicobacter pylori czy zwykłym nadciśnieniu.
Wiadomo jednak, jakie czynniki mogą wpływać na zaostrzenie się zmian i utrudniać leczenie trądziku różowatego. Należeć do nich będą:
- spożywanie alkoholu, szczególnie w nadmiarze;
- nagłe zmiany temperatur;
- palenie papierosów;
- picie mocnej kawy;
- stosowanie kosmetyków zawierających niektóre składniki, np. kamforę, mentol, alkohol;
- używanie maści ze składnikami takimi jak kortykosteroidów, retinoidów;
- wysokie temperatury (sauna, opalanie);
- klimatyzacja i ogrzewanie w pomieszczeniach;
- silny wiatr;
- spożywanie czekolady i produktów mlecznych;
- spożywanie pikantnych przypraw czy picie gorących napojów;
- poddawanie cery silnie złuszczającym lub w inny sposób drażniącym zabiegom estetycznym;
- przewlekły, szczególnie silny stres.
Leczenie trądziku różowatego
Z pewnością pierwszym krokiem, jaki można podjąć w leczeniu trądziku różowatego, powinna być zmiana stylu życia, w tym nawyków żywieniowych, a więc wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie czynników opisanych powyżej jako zaostrzające objawy. Może to znacząco wpłynąć na stan skóry pacjenta, w tym nie tylko spowolnić postęp choroby czy nawet go zatrzymać, lecz także poprawić stan tkanki.
Dość często w leczeniu tego schorzenia stosowane są kremy, żele i maści na trądzik różowaty. Wzbogacane są one w substancje takie jak: metronidazol, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu, sulfacetamid sodu w połączeniu z siarką, a nawet różnego rodzaju antybiotyki. Możliwe jest również stosowanie leków na trądzik różowaty, najlepiej przepisanych przez lekarza.
W leczeniu trądziku różowatego ogromne znaczenie ma również samo zamykanie naczynek. Najlepszym sposobem będą tu zabiegi z zastosowaniem odpowiedniego lasera – tłumaczą eksperci Bieńkowscy Clinic. Jednym z najskuteczniejszych jest laser Cutera Excel V+. Ten laser neodymowo-yagowy o długości wiązki 1064 nm pozwala precyzyjnie obkurczać naczynka. Wszystko za sprawą wywoływanego przez niego efektu fotokoagulacji, co prowadzi do obkurczenia i uszkodzenia naczynia, jego włóknienia, a następnie samoistnego wchłonięcia. Zazwyczaj wystarczający jest już jeden zabieg. Jego efekty są trwałe, należy tylko unikać ponownego pojawienia się problemu za sprawą poszerzenia innych naczyń.
Leczenie trądziku różowatego to złożony i niełatwy proces. Można jednak skutecznie zwalczyć ten problem, działając kompleksowo. Aby poradzić sobie z tym schorzeniem, umów się na konsultację ze specjalistą i spraw, by Twoja cera odzyskała zdrowy i piękny wygląd.