Czym zajmuje się otolaryngologia i kiedy należy się wybrać do specjalisty?
Otolaryngologia, w skrócie laryngologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką oraz diagnozowaniem i leczeniem chorób głowy i szyi. Do laryngologa należy się udać nie tylko z bolącym uchem, czy zapaleniem zatok, specjaliści otolaryngologii wykonują wiele skomplikowanych badań diagnostycznych i leczą wiele różnych zaburzeń. Oto czym zajmuje się otolaryngologia i kiedy należy skorzystać z pomocy specjalisty.
Czym zajmuje się otolaryngologia?
Otolaryngologia to nazwa specjalizacji, która jest połączeniem kilku słów pochodzących z greki, oznaczających otos – ucho, laryngos – krtań, rhinos/rynos – nos, pharyngos – gardło. Właśnie tym zajmuje się otolaryngologia profilaktyką diagnostyką oraz leczeniem chorób uszy, krtani nosa i gardła, a także kości skroniowych, zatok, jamy ustnej i przełyku, tchawicy oraz oskrzeli. Otolaryngolodzy przeprowadzają nie tylko specjalistyczne badania, lecz także zabiegi chirurgiczne w obrębie zatok przynosowych, języka, gruczołów ślinowych, czy rekonstrukcję szczęki.
Otolaryngologia jest obszerną dziedziną wiedzy, która została podzielona na podspecjalizacje:
- Foniatria– zajmuje się artykulacją dźwięków przez człowieka i leczeniem zaburzeń strun głosowych.
- Audiologia– dotyczy leczenia zaburzeń słuchu.
- Rynologia– podspecjalizacja obejmująca diagnozowanie i leczenie chorób nosa oraz zatok przynosowych.
- Onkologia laryngologiczna– specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu nowotworów zlokalizowanych w obrębie głowy, oraz szyi.
Jakie dokładnie choroby i zaburzenia diagnozuje otolaryngolog? Oto kilka najczęstszych zaburzeń, z którymi należy się zwrócić do tego specjalisty.
Jakie choroby diagnozuje i leczy laryngolog?
Otolaryngolog dzięki specjalistycznym narzędziom diagnozuje liczne zaburzenie i choroby w obrębie uszu, nosa, czy krtani. Część z nich to uciążliwe, ale nie niebezpieczne stany zapalne uszu, czy zatok, pojawiające się dość często szczególnie u dzieci. Laryngolog pomoże również w sytuacji przewlekłych chorób zatok, skłonności do osiadania woskowiny, wysięków z uszu, szumów w uszach, przeroście migdałków, czy też chrapaniu. Lekarze tej specjalizacji zajmują się również poważnymi zespołami chorobowymi, między innymi:
Choroba Meniere’a – to zaburzenia ucha wewnętrznego, która pojawiają się koło 40-50 roku życia. Objawiają się szumem w uszach, problemami ze słuchem, zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi. Zależnie od nasilenia symptomów jest leczona farmakologicznie lub chirurgicznie.
Zespół Sjögrena – jest to choroba autoimmunologiczna, w której przeciwciała organizmu powodują uszkodzenie gruczołów łzowych oraz ślinianek. Dlatego pierwszymi objawami są suchość oczu oraz nienaturalna suchość w jamie ustnej. Ponieważ jest to choroba autoimmunologiczna, leczenia polega na minimalizowaniu dolegliwych objawów, oraz hamowaniu reakcji układu odpornościowego atakującego własny organizm.
Otospongioza – choroba układu kostnego ucha wewnętrznego, w której dochodzi do powstawania nieprawidłowej kostniny w okolicy strzemiączka powodując z czasem jego uruchomienie, i niemożność przenoszenia fal dźwiękowych, a w efekcie głuchotę. Przyrzeczny choroby nie są dokładne poznane, ale może być wywoływana między innymi przez infekcje wirusowe. Metodą leczenia tego zaburzenia jest zabieg chirurgiczny.
To tylko niektóre choroby i zaburzenia, z którymi zajmują się otolaryngolodzy.
Kiedy wybrać się do otolaryngologa?
Nieleczone zaburzenia laryngologiczne mogą z czasem prowadzić do poważnych zaburzeń. Dlatego, jeżeli masz niepokojące objawy, warto wybrać się na konsultację do specjalistów, między innymi naszej placówki https://www.dcg.wroclaw.pl/laryngologia-wroclaw.html.
Jakie symptomy powinny Cię skłonić do wizyty u lekarza?
Zaburzenia ze strony narządu słuchu: ból ucha, szumy uszne, przytkane uszy, pogorszenie słuchu, zbyt duża ilość wydzielanej woskowiny.
- przewlekły lub nawracający katar;
- nawracające stany zapalne zatok;
- krwawienie z nosa;
- częste bóle gardła;
- chrypka;
- chrapanie;
- nawracające infekcje uszu i górnych dróg oddechowych;
- zaburzenia połykania – tzw. dysfagia;
- zaburzenia węchu oraz smaku;
- nawracające bóle głowy;
- częste zawroty głowy;
- zaburzenia równowagi;
- oddychanie przez usta;
- guzy szyi oraz głowy.
Jak wygląda wizyta u specjalisty laryngologa?
Wizytę laryngolog zaczyna od przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, by ustalić objawy i ewentualne ich źródło.
Następnie wykonywane jest badanie, za pomocą endoskopu lub wziernika, lekarz bada stan ucha, nosa, gardła oraz jamy ustnej. Może również przeprowadzić badania USG oraz badanie audiologiczne słuchu w celu ustalenia, czy pacjent nie ma ubytku słuchu.
Zależnie od uzyskanych wyników, laryngolog ustala diagnozę oraz leczenie, lub też kieruje na kolejne badania diagnostykę.