Łazienka z wanną – wskazówki jak wybrać najlepszą?

wanna w łazience

Wanna wolnostojąca z prysznicem, hydromasażem, jacuzzi czy narożna, jakie rozwiązanie na etapie tworzenia wnętrza toalety warto wybrać? Mimo iż prysznic często uważany jest za bardziej funkcjonalny, są osoby, które postrzegają wanny za korzystniejsze rozwiązanie.

Zalety i wady wanny w łazience

Zalety korzystania z kąpieli w wannie:

– sprzyja relaksacji,
– łagodzi nerwobóle,
– pomaga w regeneracji tkanek,
– rozluźnia mięśnie,
– ułatwia zwalczanie stresu,
– rozgrzewa,
– głębsza wanna idealnie sprawdzi się podczas kąpieli dzieci.

Montaż wanny w toalecie ma również pewne wady:

– zwiększa ilość wykorzystywanej wody,
– jest obszerniejsza niż prysznic, przez co zajmuje więcej przestrzeni w łazience,
– wydłuża czas kąpieli.

Projektowanie łazienki z wanną

Decydując się na wannę w łazience, należy wziąć pod uwagę:

– wymiary,
– pojemność,
– miejsce montażu,
– wysokość,
– wygląd,
– wyposażenie w baterię wannową lub baterię prysznicową,
– dodatkowe wyposażenie: hydromasaż, jacuzzi, zagłówek do wanny.

Wanna wolnostojąca

Doskonale sprawdzi się w wielu różnych trendach łazienkowych, idealnie pasuje do stylu skandynawskiego, glamour, nowoczesnego czy indurstialnego. Zaletą wanny jest mobilność możliwość ustawienia jej pod ścianą, przy oknie lub innym miejscu umożliwia zaaranżowanie przestrzeni w najkorzystniejszy sposób. Wanna wolnostojąca często wykorzystywana jest na poddaszu gdzie, sprawdza się najlepiej.

W większych przestrzeniach można skorzystać z dużej wanny:

– asymetrycznej,
– w stylu retro,
– owalnej.

Wanna z prysznicem

Mniejsze przestrzenie ograniczają lub całkowicie uniemożliwiają zamontowanie wanny i prysznica w jednej łazience. Alternatywą jest połączenie dwóch rozwiązań kąpielowych w jedno. Użytkownik może skorzystać z wanny, jak również
prysznica w każdej chwili. Jednak aby urządzenie sprawdzało się w toalecie, powinno zostać wyposażone w parawan i zestaw prysznicowy z ruchomą wylewką. Odpowiednio dobrane dodatki w formie szklanego parawanu nawannowego i czarnej baterii dodadzą ciekawego designu wnętrzu toalety.

Wanna narożnikowa

Jak sama nazwa wskazuje to urządzenie montowane w narożniku toalety. Ze względu na mniejszą przestrzeń, jaką zajmuje, bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach o różnym metrażu wykorzystywana, jest często w małych łazienkach w bloku.

Wanna przyścienna

wanna przyścienna

Inwestycja w wannę przyścienną umożliwia ustawienie urządzenia przy samej ścianie. Największą zaletą rozwiązania przyściennego jest możliwość zamontowania baterii wannowej, jak i prysznicowej.

Wanna dla seniora

Aranżując toaletę, należy wziąć pod uwagę odpowiednie urządzenia, powinny zostać dostosowane do potrzeb osób korzystających z łazienki. Wybór właściwych urządzeń szczególnie dla osób starszych jest bardzo ważny. Najkorzystniej
zainwestować w niską wannę wyposażoną w siedzisko i uchwyt naścienny, które umożliwiają seniorom komfortowe korzystanie z przestrzeni kąpielowej.

Czy kolor wanny ma znaczenie?

Wizualny wygląd wanny ma znaczenie zwłaszcza dla osób ceniących sobie wystrój wnętrz. Najmodniejszymi kolorami 2022 roku są czerń i złoto. Jeżeli ciemna wanna nie pasuje do wnętrza, można skorzystać z innych rozwiązań. Czarne akcesoria do eleganckich łazienek to designerskie wyposażenie, które staje się coraz bardziej popularne. Do aranżacji wykorzystać można również ciemne baterie i inne dodatki jak pojemnik na papier toaletowy czy szczotka do WC.

Relaks w wannie — domowe spa

aromaty do wanny

Ciekawym dodatkiem do wanny jest hydromasaż lub jacuzzi, które odprężają jak domowe spa. Chcąc zrelaksować się w zaciszu domowej łazienki, można skorzystać również z wielu dostępnych dodatków do kąpieli jak:

– sól, która ma na celu dotlenienie i zmniejszenie obrzęków,
– kule zawierające w składzie olejki nawilżające,
– płyny nawilżające i odżywiające skórę,
– peelingi oczyszczające,
– olejki eteryczne dodane do wody działają relaksująco lub pobudzająco.

Przyjemnymi dodatkami są również świece i muzyka, które pomagają w wyciszeniu i odprężeniu zwłaszcza po długim i ciężkim dniu.

Autor tekstu: Katarzyna Szumska ole.pl