Dostępne są różne rodzaje gwarancji dla samochodów używanych

Dostępne są różne rodzaje gwarancji dla samochodów używanych

Kupowanie samochodu z drugiej ręki to zawsze wielki problem. Oczywiście jest on tańszy niż auto nowe prosto z salonu, lecz jednocześnie nastręcza o wiele więcej kłopotów. Przede wszystkim pod uwagę trzeba brać to, że na rynku aut z drugiej ręki obecna jest olbrzymia ilość pojazdów z wadami ukrytymi, których właściciele nie są świadomi lub z pełną premedytacją sprzedają takie pojazdy jako sprawne. Wiele późniejszych problemów z samochodem pozwala uniknąć gwarancja. Co powinno się o niej wiedzieć?

Najważniejszą sprawą, od której trzeba zacząć omawianie kupowanie samochodu używanego z gwarancją, to gdzie się ją otrzymuje. Od kogo trzeba nabyć pojazd, aby miał on gwarancję? Jak się okazuje, najlepiej swoje kroki w tym wypadku skierować do salonu samochodowego. Salony nie posiadają w ofercie jedynie aut nowych, lecz także używane, które pozostawione zostały w rozliczeniu.

Samochody używane z salonu, które kupowane są w salonie, cechują się doskonałym stanem technicznym, sprawdzoną historią i pewnością, że nie mają żadnych poważniejszych uszkodzeń, które zatajone są przed kupującym. Powstaje więc pytanie, czy warto w takim razie decydować się na gwarancję?
Jak się okazuje, każde auto używane w mniejszym lub większym stopniu narażone jest na różne awarie. W czasie eksploatacji pewne części się po prostu zużywają i choć na pierwszy rzut oka pracują i wyglądają bardzo dobrze, w każdej chwili mogą ulec uszkodzeniu. Gwarancja pozwala takie awarie naprawić bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Praktycznie wszystkie samochody używane z salonu sprzedawane są z gwarancją podstawową. Wiedzieć jednak trzeba, że nie jest to typowa gwarancja, lecz swego rodzaju polisa ubezpieczeniowa. Co to dokładnie oznacza? W tym wypadku kierowca nie może liczyć na naprawę wszystkich uszkodzeń, a jedynie te, które zapisane zostały w umowie. Co więcej, określona została także maksymalna kwota naprawy. Jeśli zostanie ona przekroczona, właściciel auta będzie musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni.

Jak więc widać, zwykła gwarancja nie jest dobrym rozwiązaniem. Często sprzedawcy proponują, aby wykupić specjalną wersję serwisową. Na czym ona polega?
Samochody używane z gwarancją w Poznaniu, które mają polisę serwisową, obsługiwane są nieco inaczej. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że o możliwości naprawy nie decyduje umowa, lecz konkretny autoryzowany serwis, do którego przyjedzie się z autem. Po przeprowadzeniu na miejscu kontroli i zakresu awarii, pracownicy serwisu podejmują decyzję, czy zostanie ona usunięta nieodpłatnie. Jest to więc rozwiązanie znacznie lepsze dla każdego kierowcy.

Jaka jest zdecydowanie najważniejsza wada każdej gwarancji na używany samochód? Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o niepewności. Nigdy nie ma się bowiem całkowitej pewności, że auto zostanie naprawione, ponieważ pewne usterki mogą być wykluczone z naprawy, albo też serwis podejmie negatywną decyzję podczas oględzin. Rozwiązaniem tego kłopotu okazuje się gwarancja rozszerzona. Jeśli wybierze się gwarancję rozszerzoną, zawarte są w niej praktycznie wszystkie najpopularniejsze usterki, które wystąpić mogą w samochodzie. Ma się wtedy pewność, że w razie potrzeby uzyska się pomoc i nieodpłatną naprawę auta. Co prawda taka gwarancja jest nieco droższa, lecz jest to wydatek zdecydowanie wart poniesienia i w dłuższej perspektywie oznacza same korzyści.