Jak dostać się na lotnisko w Balicach?

lotnisko

Lotnisko Balice to krakowski port lotniczy położony kilka kilometrów na zachód od granic miasta. Z roku na rok liczba korzystających z połączeń lotniczych rośnie, a niemal każdy, kto ma w planie podróż samolotem z Krakowa lub do Krakowa, zastanawia się, jak może dostać się na lotnisko w Balicach. Zobaczmy, jakie są możliwości.

Miejsca komunikacja autobusowa

Dobry transport na lotnisko Balice jest jednym z priorytetów miasta, a zatem nic dziwnego, że na lotnisko w Balicach jeździ kilka linii autobusowych obsługiwanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. W ciągu dnia możesz skorzystać z linii 208, która jedzie na Dworzec Główny oraz linii 252, jadącej na osiedle Podwawelskie. Kursują one w godzinach 5-23, raz lub dwa razy na godzinę. Jeśli potrzebujesz dostać się na lotnisko w godzinach nocnych, czyli od 23 do 5 rano, to możesz skorzystać z linii 902, która kursuje raz na godzinę.

Do zalet tego rodzaju transportu należy z pewnością jego niska cena, bo za autobusowy transfer na lotnisko Balice zapłacisz nie więcej niż kilkanaście złotych. Niestety taki transport ma również swoje wady, do których należą uzależnienie od rozkładu jazdy oraz trasa przejazdu, która nie zawsze doprowadzi nas bezpośrednio do miejsca noclegu oraz korki, które mogą pojawić się na trasie i spowodować znaczne przedłużenie czasu przejazdu.

Dojazd do Balic pociągiem

Alternatywą dla komunikacji autobusowej jest dojazd pociągiem. Do Balic regularnie kursuje pociąg z Dworca Głównego, a czas przejazdu na lotnisko wynosi 17-18 minut i nie ma ryzyka, że pociąg utknie w niespodziewanych korkach.

Niestety pociągi do Balic kursują tylko w dzień, z częstotliwością raz na godzinę, co oznacza, że znacznie przedłuży się czas dojazdu na miejsce noclegu, gdyż akurat samolot przyleci tuż po odjeździe pociągu i trzeba będzie czekać na kolejny niemal godzinę. Przejazd pociągiem również, podobnie jak autobusem, nie pozwala dotrzeć bezpośrednio do miejsca noclegu. Jest jednak rozwiązaniem tanim, bo bilet na pociąg kosztuje ok. 12 złotych.

Prywatny transfer na lotnisko Kraków

Na lotnisko Balice i z lotniska do centrum Krakowa można również dotrzeć korzystając z oferty prywatnych przewoźników. Oferują oni transfer na lotnisko Kraków Balice i z lotniska do Krakowa, bezpośrednio do i z punktu noclegowego. Można z nimi ustalić również konkretną godzinę transferu, co pozwoli oszczędzić czas i daje pewność, że z lotniska Balice do miejsca noclegowego dotrzemy tuż po lądowaniu samolotu. To znacznie ułatwia planowanie pobytu w Krakowie oraz ogranicza konieczność poszukiwania możliwości dojazdu do hotelu różnymi środkami lokomocji. 

Zaletą korzystania z prywatnego transferu jest również możliwość dostosowania wielkości samochodu do liczby osób, co z pewnością docenią podróżujący w większych grupach znajomi czy rodziny z kilkorgiem dzieci. Prywatny transfer na lotnisko Kraków w ich przypadku będzie dużo tańszy niż transfer taksówką, a jednocześnie dający porównywalny komfort podróży, gdyż odbywa się on bezpośrednio do miejsca noclegu.