Jak wybrać dobry kask narciarski?

mężczyzna w kasku narciarskim

Kask jest elementem, z którego niektórzy nadal rezygnują podczas jazdy na nartach, tymczasem może on znacznie zmniejszyć ryzyko urazów głowy w razie ewentualnych upadków. Żeby jednak rzeczywiście dobrze spełniał swoją funkcję, musi być dobrze dopasowany. A zatem, na co zwracać uwagę podczas wyboru kasku narciarskiego? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Kask narciarski a przepisy

Konieczność noszenia kasku narciarskiego na stoku to indywidualna kwestia prawna poszczególnych krajów. W Polsce jest to obowiązkowe do 16. roku życia, a za złamanie tego przepisu grożą, często wysokie, kary finansowe. Jednak kiedy jazda w kasku narciarskim przestaje być wymagana, wiele osób z tego rezygnuje. Ale czy warto to robić? Kask stanowi ochronę przed urazami głowy, a trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze są one wynikiem słabych umiejętności. Ze stoku korzystają osoby o różnym stopniu zaawansowania w narciarstwie, a wypadki zdarzają się każdemu i mogą być spowodowane zwykłą nieuwagą. Lepiej zapobiegać urazom niż później zmagać się z ich konsekwencjami.

Wybór kasku narciarskiego – na co zwracać uwagę?

Kaski narciarskie mają z reguły zaokrągloną budowę zewnętrzną, a ich twarda skorupa skutecznie ochrania głowę. Możliwy jest również zakup modeli z tak zwanym twardym uchem lub z szybą – dodaje pracownik firmy Narty Kraków. Pierwszy wymieniony rodzaj jest bardziej zabudowany, tak że zakrywa prawie całe czoło oraz uszy. Jest on jednak przeznaczony dla zaawansowanych narciarzy ze względu na to, że charakteryzuje go niski komfort i trudności podczas zakładania i zdejmowania. W przypadku wyboru kasku z szybą nie trzeba z kolei dokupować dodatkowo gogli. Szyby można wymieniać, dlatego łatwo dopasować je do pogody i natężenia światła słonecznego. Kaski występują w bardzo wielu kolorach, nietrudno zatem znaleźć produkt w swojej ulubionej barwie.

Kask musi być dobrze dopasowany

Po wybraniu konkretnego modelu kasku narciarskiego trzeba dobrze dopasować jego rozmiar. Przed zakupem warto zatem zmierzyć obwód głowy w jej najszerszym miejscu, co ułatwi to zadanie. Kask powinien być stabilny, ale nie może uciskać, bo znacznie obniży to komfort jazdy. Ważny jest również materiał wykonania – warto wybierać produkty, które spełniają odpowiednie normy. Dobrze mieć możliwość przymierzenia kasku w celu sprawdzenia, czy na pewno jest on wygodny. Ale możesz też dokonać zakupu w sklepie internetowym, gdzie kluczem do sukcesu jest dokładne zapoznanie się z opisem produktu oraz z dostępnymi rozmiarami. Dopasuj do siebie kask narciarski zarówno pod względem wygody, jak i estetyki i dbaj o swoje bezpieczeństwo na stoku.