Jak zadbać o środowisko?

Jak zadbać o środowisko?

“Ekolodzy biją na alarm” — to sformułowanie znamy z licznych artykułów i relacji medialnych, gdzie przedstawiane są tezy o niszczącym wpływie człowieka na środowisko naturalne. Nawet jeśli nie podzielamy wszystkich katastrofalnych opinii, drenaż ziemskich zasobów pozostaje faktem. Czy możemy coś zrobić, aby zapobiec dalszej degradacji ekosystemu? Poznaj najważniejsze metody dbania o planetę, które możesz wdrożyć już teraz!

Trzy filary ochrony przyrody 

Weź głęboki wdech i zastanów się, jak bardzo Twoje codzienne życie pozostaje zależne od dostępu do wody, energii elektrycznej czy paliw kopalnych. Do tego chcesz przecież oddychać świeżym powietrzem i nie utonąć w stertach odpadów podczas spaceru po Warszawie. Każdorazowe odkręcenie kurka w łazience przyczynia się do zmniejszenia zasobów wód gruntowych. Niepotrzebne korzystanie z prądu nie tylko drenuje Twoją kieszeń, lecz także powoduje spore zanieczyszczenie środowiska i emisję gazów cieplarnianych. Podobnie zresztą jak odpalenie własnego samochodu. 

Zakupy w sklepie i korzystanie z jednorazowych opakowań są jest wygodne, lecz doprowadza do wytworzenia gigantycznych ilości odpadów. W skali roku produkujesz około 350 kg śmieci, jakie należy przecież gdzieś składować lub przetworzyć. 

Nie chcemy przez to powiedzieć, że ludzie powinni zapomnieć o własnym komforcie i całkowicie przestawić się na ekologiczne tory. Jednak drobne zmiany w życiu codziennym prowadzą do spektakularnych efektów, jeśli tylko doczekają się wdrożenia w skali całego społeczeństwa. 

Oszczędzaj pieniądze i Ziemię 

Różne instytucje zachęcają mieszkańców wielkich miast to wdrożenia własnego planu oszczędzania. Jedną z nich jest Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania — MPO Warszawa. Stolica staje się godnym przykładem dla innych regionów. Funkcjonuje tutaj wiele programów redukcji emisji spalin lub ograniczenia konsumpcji energii. 

Za każdym razem, gdy odkręcisz kran, minimalizuj zużycie wody. Zmniejsz ciśnienie i zamykaj dopływ za każdym razem, kiedy strumień przestaje Ci być potrzebny. W skali roku zaoszczędzisz tym samym setki litrów tej życiodajnej cieczy, której zasoby mamy przecież ograniczone. 

Dbaj o przyrodę poprzez gaszenie światła i kupowanie urządzeń o wysokiej klasie energetycznej. Jeśli Twój poziom konsumpcji energii ulegnie redukcji, tak samo stanie się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Ciesz się piękną pogodą na rowerze. W ten sposób uwolnisz się od korków w mieście i zachowasz więcej złotówek w kieszeni. Na dłuższych dystansach postaw na transport publiczny. 

Postaraj się o noszenie do sklepu siatki wielorazowego użytku. Kupuj produkty tych firm, które podjęły konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. Zrezygnuj z plastikowych butelek na rzecz filtrowania wody kranowej. 

Zamów bezpieczny kontener na odpady 

Sprawdź, jak zamówić usługę wywozu odpadów i jak wypożyczyć kontener na śmieci Warszawa cennik ustala indywidualnie, w zależności od wybranej firmy. Przedsiębiorstwo Byś specjalizuje się w gospodarowaniu odpadami na terenie stolicy i wynajmie solidnych pojemników do segregacji. Więcej informacji uzyskasz na stronie www.bys.pl.