Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Zastanawiasz się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Cała procedura jest bardzo prosta, a jej przejście zajmie Ci niewiele czasu. Zobacz, co zrobić, aby jeszcze bardziej ją usprawnić i móc przejść od planu do działania.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą – to musisz przygotować na start

Do kwestii tego, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, warto podejść nie tylko od strony technicznej i „proceduralnej”. Wypełnienie wniosku do CEiDG czy zarejestrowanie się w ZUS, GUS i urzędzie skarbowym mogą przebiec prosto i bardzo sprawnie. Jednak zanim przejdziesz to tego formularza, trzeba ustalić kluczowe kwestie związane z charakterem Twojego biznesu.

Czego będziesz potrzebować na początek?

  • Zacznij od dobrego przemyślenia charakteru działalności gospodarczej jednoosobowej, którą chcesz prowadzić. Przekuj marzenie na konkrety – a zatem zrób analizę SWOT, policz koszty związane z założeniem działalności jednoosobowej oraz sprawdź konkurencję. Dobry biznesplan ułatwi Ci start.
  • Sprawdź, jakie numery PKD określają wybierane przez Ciebie obszary działalności. Każdy jej typ ma określony numer. Sprawdzisz go np. w tabeli PKD na stronach rządowych. Pamiętaj, że musisz wybrać jeden kod głównej działalności (tej, która przyniesie Ci najwyższe przychody). Dodatkowo możesz dobrać dowolną liczbę pozostałej działalności. Z biegiem czasu możesz dokonać zmian w tej kwestii!
  • Zastanów się, z jakiej formy opodatkowania skorzystasz. Do wyboru, jeśli w grę wchodzi działalność gospodarcza jednoosobowa, masz podatek liniowy, skalę podatkową oraz ryczałt. Każda z tych opcji ma wady i zalety. Dobrze je wszystkie omówić z ekspertem ds. księgowości i wybrać świadomie.
  • Będą Ci też potrzebne dane nowo powstającej firmy – w tym jej nazwa, adres prowadzenia działalności, a także numer rachunku, który będziesz wykorzystywać do rozliczenia płatności.

Udało Ci się doprecyzować powyższe szczegóły? Jeśli tak, czas sprawdzić, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczej.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku

Od strony technicznej działalność gospodarczą jednoosobową założysz właściwie… w jednym kroku. Wszystkich formalności dopełnisz na rządowej stronie Biznes.gov.pl. Wystarczy kliknąć w przycisk „Zarejestruj firmę”, aby przejść do prostego kreatora, który przeprowadzi Cię przez całą procedurę.

Przy wypełnianiu formularza możesz też zdecydować się na wysłanie zgłoszeń do ZUS, GUS oraz urzędu skarbowego – tak, aby nie trzeba było oddzielnie wypełniać tych obowiązków. Cały wniosek możesz też wysłać elektronicznie – podpiszesz go np. Profilem Zaufanym albo podpisem kwalifikowanym. Opcjonalnie możesz się wybrać do urzędu miasta czy gminy, aby zrobić to osobiście.

Pamiętaj! Założenie działalności gospodarczej nie musi nastąpić w dniu złożenia wniosku. W formularzu wskazujesz, od kiedy chcesz prowadzić biznes. Możesz więc wypełnić dokumenty z wyprzedzeniem – tak, aby np. oficjalnie zainicjować firmę 1. dnia kolejnego miesiąca.

Zakładanie działalności gospodarczej: o czym trzeba pamiętać po zakończeniu tego procesu?

Kiedy zakończysz zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej, możesz przejść do uruchamiania swojego biznesu od strony „merytorycznej”. Jeśli więc np. chcesz sprowadzić e-sprzedaż, to dobry moment na założenie konta firmowego na platformie marketplace i umieszczenie pierwszych ofert.

Pamiętaj też, że już od pierwszego miesiąca prowadzenia działalności ciążą na Tobie określone obowiązki. Są one związane z opłacaniem podatku dochodowego, jak również składek ZUS. Pamiętaj, że możesz skorzystać z preferencyjnych warunków na start. Oznacza to, że przez pierwsze 6 miesięcy obowiązuje zwolnienie od składek na ubezpieczenie społeczne. Przez kolejne 24 miesiące możesz natomiast korzystać z ZUS-u preferencyjnego, czyli z obniżonego wymiaru składki społecznej. Uwaga jednak! Przez cały ten okres musisz płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne – nie zapominaj o tym obowiązku.

Założenie jednoosobowej działalności jest, jak widać, dość proste od strony formalnej. Pamiętaj jednak, że to duża odpowiedzialność. Dlatego zanim zaczniesz spełniać swoje marzenie, stwórz dobry biznesplan. To zwiększy Twoje szanse na osiągnięcie stabilnej pozycji na rynku.