płytki na taras i balkon

Dopasowanie idealnych płytek na balkon czy taras nie należy do prostych zadań. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, aby nie musieć w krótkim czasie planować remontu. Płytki powinny być nie tylko atrakcyjne wizualnie, lecz także wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych. Umiejętnie wybrane, będą długo służyć właścicielom.

Zastanawiając się nad wyborem płytek zewnętrznych, najlepiej wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakie ma być ich podstawowe zadanie? Czy wykończenie tarasu lub balkonu powinno być praktyczne, co za tym idzie, odporne na uszkodzenia, temperatury czy wilgoć? Czy może istotniejszą kwestią jest estetyka? Po uzyskaniu odpowiedzi można przystąpić do poszukiwań odpowiedniego wariantu. Współcześnie zainteresowani nie będą mieć problemów ze znalezieniem opcji jednocześnie ładnej oraz trwałej.

Jakie płytki na taras i na balkon?

Pierwszy element, który trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem, to rodzaj materiału płytek. Ponieważ mają być ułożone na zewnątrz, powinny cechować się wytrzymałością na szereg niekorzystnych czynników. Płytki na taras i na balkon muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, mrozoodporne; ponadto duże znaczenie ma ich ścieralność oraz twardość. Niskiej jakości produkt będzie narażony na uszkodzenia, prócz tego szybciej oddzieli się od podłoża. Wnikająca w jego strukturę wodę będzie tworzyć kolejne mikrouszkodzenia z powodu naprzemiennego rozmrażania oraz zamarzania. Dlatego ważne, aby zewnętrzne wykończenie balkonu lub tarasu miało niską nasiąkliwość (nie większą niż 3%).

Kolejny aspekt to antypoślizgowość, zapewniająca komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne użytkowanie. Osoby chcące dobrze wybrać płytki na taras powinny zwracać uwagę na oznaczenia produktów. O antypoślizgowości informuje litera „R” oraz mieszcząca się przy niej liczba. Do użytku zewnętrznego odpowiednia będzie minimum wersja R10.

Idealne płytki na taras

W szerokim asortymencie płytek tarasowych zainteresowani znajdą płytki drewnoodporne, przypominające marmur lub kamień taki jak wapień, piaskowiec, bazalt czy granit. Dużym powodzeniem wśród klientów cieszą się również płytki klinkierowe oraz gresowe (szkliwione lub nieszkliwione). Jeszcze jedna ciekawa opcja to płytki z terakoty.

Wiele przedsiębiorstw oferuje klientom wysokiej jakości płytki zewnętrzne. Na szczególną uwagę zasługuje jeden z największych producentów materiałów ceramicznych w Polsce – marka Paradyż Płytki na taras tej firmy zaliczają się do najlepszych na rynku. W szerokiej ofercie znajdują się płytki podłogowe, ścienne czy basenowe o niskiej nasiąkliwości wodą oraz wysokich parametrach antypoślizgowych. Paradyż zapewnia klientom dostęp do artykułów pierwszego gatunku w korzystnych cenach.

Niezależnie od wybranego typu wykończenia należy pamiętać o odpowiednim montażu podłogi balkonowej czy właściwej hydroizolacji. Nie tylko płytki, ale i fugi czy zaprawa klejowa powinna być wodo- oraz mrozoodporna. Bez tego nawet najlepsze płytki na taras lub balkon nie spełnią swojego zadania.