Kilka prostych sposobów na sprawdzenie stanu technicznego używanego samochodu

samochody używane

Zakup używanego samochodu to zawsze wyzwanie, nigdy nie wiadomo, w jakim stanie technicznym jest samochód, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się doskonały, to zawsze jest ryzyko, że jego niedoskonałości zostały ukryte. Wiele osób zastanawia się więc co zrobić, by kupić auto używane i takiego zakupu nie żałować. Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi i dowiecie się jak sprawnie skontrolować stan techniczny używanego samochodu.

Gdzie szukać samochodu używanego? 

W pierwszej kolejności wiele osób zastanawia się gdzie szukać używanego samochodu. To istotne pytanie, jakie należy sobie postawić. Można bowiem korzystać z ofert prywatnych, sięgać do komisów samochodów, ale również wybrać samochody używane z salonu, gdzie kupujący nowe auta zostawiają swoje stare pojazdy w rozliczeniu, a ten następnie trafiają do sprzedaży. 

Jak sprawdzić używany samochód? 

Decydując się na zakup samochodu używanego niezależnie od tego, z jakiego źródła warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które mogą mieć wpływ na podejmowaną decyzję. Dobrym wyborem mogą być także samochody używane z gwarancją, które oferowane są przez niektóre podmioty specjalizujące się w obrocie samochodami. Wracając jednak do samej kontroli auta, warto pamiętać o poniższych kwestiach. 

Sprawdzaj historię pojazdu 

Przed zakupem samochodu używanego warto zacząć od sprawdzenia jego historii. Można skorzystać z rządowej strony, która gromadzi dane o samochodach używanych i można tam uzyskać podstawowe informacje o historii pojazdu. Można także zajrzeć do komercyjnych serwisów, gdzie będzie można znaleźć wiele informacji o historii samochodu łącznie z jego wypadkowymi i usterkowymi problemami. 

Stan techniczny – kontrola auta w serwisie 

Chcąc przeprowadzić dobrą kontrolę techniczną pojazdu, warto udać się z nim do serwisu, gdzie podlegać będzie dokładnemu sprawdzeniu. Warto wybrać serwis ASO konkretnego producenta, ewentualnie sięgnąć po niezależne serwisy samochodowe, które podejmują sie kompleksowego sprawdzania samochodów i ich stanu technicznego przed zakupem z oceną potencjalnych przyszłych napraw. 

Pomoc eksperta samochodowego 

Jeśli nie jesteśmy w stanie wybrać się samochodem, który wzbudza nasze zainteresowanie do serwisu, można także kontrolę stanu technicznego przeprowadzić z pomocą eksperta samochodowego, który świadczy tego typu usługi i jeździ z klientem, by ocenić używany samochód pod kątem jego potencjalnego zakupu. 

Oferta samochodów używanych na rynku jest bogata, dla większości kupujących auta z salonu nie są w zasięgu, dlatego nie zostaje nic innego jak zakup auta z rynku wtórnego. Planując taki zakup, warto sprawdzić, co jest dostępne na rynku, a jednocześnie mieć wiedzę o tym, jak sprawdzić stan techniczny samochodu, by nie żałować zakupu.