Maszyny CNC – jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy?

bezpieczeństwo podczas pracy

Kwestie związane z bezpieczeństwem zawsze będą najważniejsze w każdej pracy. Dotyczy to zwłaszcza zawodów, które mają kontakt z maszynami zajmującymi się obróbką CNC. Podczas pracy należy więc zachować wszystkie zasady BHP, aby uniknąć nieprzyjemności. Warto wspomnieć o kilku podstawowych sposobach odpowiedniego zabezpieczenia się przed wypadkiem.

Operator CNC – ochrona ciała

Obsługa maszyny bez odzieży roboczej należy co podstawowych błędów podczas pracy. Zazwyczaj wynika ona z pośpiechu. Nie należy jednak tego ignorować. Brak któregokolwiek z elementów ubioru ochronnego stwarza lukę w całym systemie bezpieczeństwa. Operator CNC musi nosić:

  • Okulary ochronne, które chronią nie tylko oczy, ale również brwi. Właściwe modele ściśle przylegają do twarzy, a ich boki opierają się na policzkach. Dzięki temu stanowią dobrą ochronę oczu. Maszyny CNC wykorzystywane do obróbki metali często powodują powstawanie iskier, a także wyrzucają różne drobne odłamki materiału, które po trafieniu w oko mogą je poważnie uszkodzić.
  • Nauszniki bądź słuchawki ochronne. Mają one szczególne znaczenie przy maszynach wykorzystujących np. technologię plazmową. Wydobywające się z urządzenia dźwięki mogą mieć bardzo wysoki poziom, co nie tylko przynosi dyskomfort, ale również może stanowić zagrożenie dla słuchu. Maszyny CNC nie muszą zresztą pracować wyjątkowo głośno. Nawet stosunkowo niewielki, ale stały hałas nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Kontrola dźwięków poprzez specjalne słuchawki lub nauszniki jest tanim, a zarazem skutecznym sposobem ochrony operatorów CNC.
  • Obuwie ochronne. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której obrabiana na maszynie blacha przez przypadek zsuwa się ze stołu. W takim przypadku mogą pomóc wyłącznie buty z blachą. Nie tylko ochronią przed ciężkim urazem, ale również zapobiegną ewentualnym poparzeniom.

Nie można też zapomnieć o pozostałych elementach systemu bezpieczeństwa. Operator CNC powinien stosować się do instrukcji obsługi maszyny bez względu na sytuację. A każda usterka musi być naprawiana w odpowiednich warunkach, aby nie uszkodzić urządzenia ani nie narazić się na wypadek.

Które maszyny CNC można uznać za bezpieczne?

W praktyce niemal wszystkie urządzenia dopuszczone do sprzedaży mogą cieszyć się zaufaniem. Najlepszym wyborem są jednak te, które przeszły pomyślnie wszystkie atesty i otrzymały odpowiednie certyfikaty. Bezpieczeństwo maszyn CNC oraz operatorów zależy w dużej mierze od spełnienia ściśle określonych norm. Zostały one opracowane m.in. przez Unię Europejską. Producent Eckert ma w swojej ofercie wyłącznie przetestowane pod względem bezpiecznej eksploatacji urządzenia. Potwierdzają to przyznane certyfikaty.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zaprojektowana i wyposażona w najnowocześniejsze systemy zabezpieczające maszyna może stanowić zagrożenie, jeśli nie przestrzega się zasad jej użytkowania. Dlatego tak ważna jest odzież ochronna i zaznajomienie się z zaleceniami producenta.