Najpopularniejsze cypryjskie miasta

Cypr

Cypr to jeden z najchętniej wybieranych urlopowych kierunków tego lata. Polacy, także upodobali sobie klimat tego miejsca i uwielbiają spędzać swój urlop właśnie na tamtejszych plażach, korzystając z doskonałej pogody. Dziś opowiemy nieco o najpopularniejszych ośrodkach turystycznych na wyspie.

Stolica Cypru

Oczywiście najbardziej znanym miastem Cypru jest Nikozja. Trudno się dziwić, jako że jest to zarazem stolica tego pięknego, choć niedużego kraju. Jako ciekawostkę warto tu wspomnieć, że mimo iż Nikozja jest stolicą Cypru, jednocześnie część miasta znajduje się już na terytorium Turcji. Do ważniejszych atrakcji miasta należy na przykład Muzeum Cypru. Jest to znakomita placówka, która eksponuje wiele odkryć archeologii zgromadzonych na przestrzeni wielu stuleci. Wiele przedmiotów prezentowanych w muzeum pochodzi zresztą z miejsowych wykopalisk.

W poszukiwaniu plaż w Limassol

Kolejnym miastem, które zdecydowanie warto wybrać, planując urlop na Cyprze, to zdecydowanie Limassol. Jest to miejsce, w którym znajduje się wiele plaż i innych miejsc, gdzie bez problemów będzie można delektować się promieniami cypryjskiego słońca. Ponadto w mieście znajdą dla siebie coś również ci, którzy na wakacjach szukają również odskoczni do świata sztuki. Wszystko dlatego, że w Limassol znajduje się galeria, w której prezentowane są dzieła wielu wybitnych artystów. Miasto to także ważny ośrodek handlowy kraju. Znajdują się w nim również dwa porty. Ciekawym miejscem na mapie Limassol może dla wielu okazać się tamtejsze Muzeum Ludowe. Ekspozycja zawiera zbiory z XIX I XX stulecia.

Częstym celem wielu turystów wybierających się na Cypr jest także Pafos. Także to miasto, choć niezbyt duże, jest ważnym ośrodkiem cypryjskiej turystyki. O tym, jak to miasto jest istotne dla światowego dziedzictwa kulturalnego, najlepiej świadczy fakt, że zostało wpisane na listę UNESCO. Oprócz wielu plaż, które jak można już wywnioskować, są wizytówką kraju, również na Pafos nie brakuje godnych zobaczenia zabytków. Można tu wymienić na przykład tamtejszy zamek. Jego początki sięgają jeszcze czasów Bizancjum. W przeszłości twierdza ulegała zarówno przebudowie, jak również została zniszczona. Obecnie jest oczywiście uznana za budowlę ważną z historycznej i kulturalnej perspektywy.

Odwiedzając te i inne cypryjskie miasta, warto przed wyjazdem przygotować sobie trochę gotówki. Choćby po to, by móc kupić pamiątki czy spróbować miejscowych przekąsek podawanych na ulicznych straganach, których z pewnością będzie co niemiara. Obecnie wymianę waluty można zakupić przez Internet, wybierając kantor online. Wystarczy tylko podać, ile gotówki będzie nam potrzebne. Teraz trzeba podać dane do wysyłki pieniędzy i opłacić całość przelewem. Wszystko w kilka minut i bez wychodzenia z domu. Kurier może doręczyć paczkę zarówno pod drzwi naszego domu, jak i zostawić ją w wybranym wcześniej punkcie odbioru. Takim miejscem może być choćby kiosk Ruchu lub jeden z wybranych wcześniej sklepów sieci Żabka. Dodatkowo pieniądze można osobiście odebrać w kantorze. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. W tym celu zapraszamy do odwiedzenia naszego punktu wymiany walut – kantor Katowice Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata dostępnych od ręki.