Obróbka i cięcie plazmą CNC

cięcie plazmą CNC

Plazma nazywana jest czasem czwartym stanem skupienia. Przypomina gaz, ale ma wyróżnia się znacząco większą jonizacją cząsteczek. Na dodatek przewodzi elektryczność, a opór plazmy maleje wraz ze zwiększaniem się temperatury. Ze względu na powyższe cechy znajduje swoje zastosowanie w obróbce CNC różnorodnych materiałów, zwłaszcza stali i aluminium.

Jak wygląda cięcie plazmą?

Cięcie z użyciem technologii plazmowej polega na topieniu, a następie usuwaniu pozostałości metalu ze szczeliny przy pomocy plazmowego łuku elektrycznego o skoncentrowanej formie. Przez łuk przechodzi sprężony gaz, który odpowiada za jonizację. Skupienie strumienia plazmy odbywa się dzięki specjalnie zaprojektowanemu w tym celu palnikowi wyposażonemu w dyszę. Gdy ścianki dyszy obniżają temperaturę, kolumna łuku staje się węższa. To umożliwia precyzyjne cięcie plazmą.

Warto zaznaczyć, że rozwiązania CNC można zaprogramować w taki sposób, aby nie było potrzeby angażować specjalisty do ręcznej obróbki. To nie tylko oszczędza czas, ale zapewnia również wysoką powtarzalność procesu.

Cięcie plazmą – zalety

Na korzyść obróbki materiałów plazmą przemawia wiele czynników. Jednym z najistotniejszych jest wspomniana precyzja. Cięcie plazmą pozwala na osiągnięcie nawet najbardziej skomplikowanych form czy wzorów. Odpowiednia konfiguracja numeryczna osiąga stopień szczegółowości niedostępny manualnym rozwiązaniom. Co więcej, precyzja przekłada się bezpośrednio na oszczędność materiału. Topienie metalu nie wychodzi poza ściśle określone przez użytkownika granice. Ograniczenie strat nie pozostaje w związku z tym bez wpływu na ogólny koszt procesu, który ulega zmniejszeniu. Plazma pozostawia też po cięciu gładkie krawędzie, co ogranicza konieczność dalszej obróbki.

Nie można zapomnieć o cenie urządzenia. Profesjonalny producent przecinarek plazmowych może zaoferować naprawdę korzystny koszt zakupu. Eksploatacja urządzenia należy do stosunkowo tanich.

Czy cięcie plazmą ma wady?

Przecinarki wykorzystujące plazmę są dość głośnymi maszynami. Ponadto generują dość dużo pyłu oraz dymu. Silne promieniowanie UV pojawiające się podczas samego procesu wymaga z kolei zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Na szczęście w ramach obróbki CNC plazmą nie dochodzi do kontaktu pomiędzy operatorem maszyny a ciętym materiałem, co minimalizuje ryzyko.

Zaufany producent przecinarek plazmowych

Przecinarki uznanej marki są w stanie wyeliminować część wad związanych z technologią plazmową. Dla przykładu duży hałas generowany przez pracę maszyny można zredukować do minimum przy pomocy cięcia pod wodą. Poza tym producent przecinarek plazmowych Eckert wykorzystuje System Inteligentnego Sterowania Stołami Sekcyjnymi, który ma na celu ograniczyć wytwarzanie się dymu oraz pyłu. W efekcie komfort cięcia maszynami plazmowymi znacząco wzrasta.

Warto w związku z tym zaufać profesjonalistom. Producent przecinarek plazmowych Eckert ma do zaoferowania kilka różnych modeli, które z pewnością spełnią wymagania i zwiększą wydajność całego zakładu produkcyjnego.