Od czego zależy czystość gazu sprężanego w kompresorze tłokowym
Sprężarka tłokowa jest urządzeniem przeznaczonym do sprężania powietrza i innych gazów. Używanie tego sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem umożliwia prawidłowe przygotowanie powietrza, również w kwestii jego wysokiej jakości.
Jak działa sprężarka tłokowa?
Sprężarka tłokowa składa się z korpusu, cylindrów, głowicy z zewnętrznymi zaworami, układu korbowego, pierścieni uszczelniających i tłoków. Proces sprężania rozpoczyna się od zassania określonej ilości powietrza lub gazu z zewnątrz do środka cylindra. Na kolejnym etapie posuwisty ruch tłoka w cylindrze zmniejsza objętość zassanego gazu. Jednocześnie zawór ssący ulega zamknięciu, a gaz znajdujący się w środku cylindra ulega sprężaniu. Jego ciśnienie rośnie do momentu otwarcia zaworu tłocznego, przez który usuwany jest na zewnątrz do zbiornika ciśnieniowego lub kolejnego stopnia sprężania.
Sprężarka tłokowa działa najwydajniej, jeśli zachowuje się optymalną szczelność między powierzchnią cylindra a tłokiem. W przeciwnym razie może dojść do strat w produkcji sprężonego powietrza lub gazu. To z pewnością przełoży się na mniej efektywne działanie tego urządzenia.
Dlaczego w sprężarkach tłokowych pojawiają się zanieczyszczenia?
Z uwagi na to, że sprężarki tłokowe to urządzenia wszechstronne i uniwersalne, mogą być używane w wielu branżach. Sprzęt wyróżnia się zastosowaniem sprawdzonych, a zarazem prostych rozwiązań konstrukcyjnych. Duże znaczenie ma także cena sprężarek tłokowych, która jest relatywnie niższa w porównaniu do innych urządzeń dostępnych w ogólnej sprzedaży. Sprężarki tłokowe są łatwe w obsłudze i nie wymagają specjalistycznych szkoleń czy umiejętności do ich obsługi. Ten sprzęt może służyć do napełniania butli gazem technicznym, jak również sprężania wszelkiego typu gazów stosowanych w przemyśle chemicznym. Oprócz tego sprężarki tłokowe mogą być używane do sprężania powietrza, które ma zastosowanie przy rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych. Duże znaczenie ma fakt, że sprężarki tłokowe są dostępne w kilku wersjach, które można bez problemu dostosować do indywidualnych preferencji i wymagań. Na rynku są dostępne urządzenia stacjonarne, przewoźne, jak również przystosowane do zasilania narzędzi pneumatycznych wykorzystywanych w branży górniczej lub budowlanej. Problemem w codziennej obsłudze tego sprzętu są zanieczyszczenia występujące w sprężonym gazie. Pochodzą one z cząstek stałych i pyłów, które są zasysane przez sprężarkę tłokową razem z powietrzem lub gazem. Dodatkowo wszystkie te drobne elementy, olej pochodzący ze smarowania cylindrów a także oderwane cząstki skorodowanego rurociągu mogą wpływać na zanieczyszczenie sprężonego gazu.
Metody eliminowania zanieczyszczeń w sprężarkach tłokowych
Zanieczyszczenie gazu w sprężarce tłokowej może wynikać także z obecności wody, która powoduje korodowanie poszczególnych elementów tego urządzenia, zbiornika i rurociągu przesyłowego. Negatywny wpływ na wytwarzanie czystego sprężonego gazu ma również olej. Może on przedostać się do instalacji w czasie sprężania w cylindrach. Produkowanie zanieczyszczonego olejem sprężonego gazu może powodować nieodwracalne uszkodzenia urządzeń odbiorczych, jak również produktów końcowych dedykowanych branży chemicznej czy też mechanicznej. Mając to na uwadze, należy pamiętać, aby prawidłowo przygotować sprężone powietrze wytworzone w sprężarce tłokowej. Chodzi przede wszystkim o usunięcie wszelkiego typu zanieczyszczeń – nie tylko stałych, ale również ciekłych. Duże znaczenie ma także regulacja ciśnienia i smarowanie mgłą olejową. To czynność wymagana w urządzeniach, w których tego typu zabiegi konserwacyjne są niezbędne. Niezwykle ważna dla zachowania czystości gazu ze sprężarki tłokowej jest filtracja. Oczyszczanie sprężonego powietrza pozwala wyeliminować cząsteczki rdzy, krople oleju, a także większe zanieczyszczenia stałe. Duże znaczenie ma także odolejanie, które powinno rozpocząć się od wstępnej filtracji, a zakończyć usunięciem oparów olejowych i zapachów poprzez zastosowanie filtra z węglem aktywnym. Osoby, którym zależy na czystości gazu ze sprężarki tłokowej, powinny eliminować ryzyko korozji wywołanej przez wilgoć. Rozwiązaniem tego problemu może być skuteczne osuszanie i kontrola punktu rosy informującego o ilości wody w sprężonym powietrzu.
Obsługa sprężarki tłokowej wymaga znajomości zasad działania tego sprzętu. Dzięki temu można wyeliminować częsty problem, jakim jest zanieczyszczony sprężony gaz wydostający się z kompresora tłokowego.
Źródło: ALMiG Kompressoren