Powiększenie pachowych węzłów chłonnych – wykonaj USG piersi

Powiększenie pachowych węzłów chłonnych

Czasami podczas samobadania, a czasem przy kąpieli lub codziennych czynnościach, dostrzegamy pewne zmiany w naszym ciele, które mogą nas zaniepokoić. Do takich zmian zaliczyć można powiększone węzły chłonne pod pachami. Takie odkrycie może wywołać w nas obawy przed zmianami nowotworowymi w gruczole piersiowym, które zaowocowały rozsiewem komórek guza.

Jak działają węzły chłonne?

Powiększone węzły chłonne nie muszą wskazywać od razu na zmiany nowotworowe. Zadaniem węzłów chłonnych jest oczyszczanie z ciał obcych i patogenów naszego ciała, dlatego też powiększają się one w odpowiedzi na przebiegające w organizmie infekcje wirusowe lub bakteryjne. Produkują one komórki odpornościowe, które mają za zadanie zneutralizować patogeny. W przypadku węzłów pachowych – filtrują one chłonkę z piersi oraz ramion.

Powiększenie węzłów chłonnych pachowych

Kobiety zazwyczaj utożsamiają to zjawisko z nowotworem piersi lub przerzutami, które budzą najwięcej obaw. Natomiast węzły chłonne pachowe mogą ulec powiększeniu z wielu przyczyn. Mogą to być np. toczące się patologie, ale także używane kosmetyki czy golenie pach. Innymi przyczynami mogą być: cytomegalia, zakażenie wirusem HIV, czy mononukleoza zakaźna. Wskazuje się też na choroby bakteryjne, takie jak: gruźlica, kiła, bruceloza, czy choroba kociego pazura.

Powiększone węzły chłonne pachowe a nowotwór

Zdarza się,  że powiększone węzły chłonne pachowe mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór sutka. Rak piersi nie boli, co często opóźnia jego diagnozę, dlatego stanowi drugą przyczynę zgonów kobiet w Polsce. Pierwszym objawem w większości przypadków jest pojawienie się drobnego guzka w piersi, z którym natychmiast powinno się wybrać na kontrolę. Gdy odczujemy powiększenie okolicznych węzłów – to znak, że konieczna jest wizyta u specjalisty w celu zweryfikowania przyczyny.

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi to podstawowe badanie profilaktyczne, które powinna wykonywać regularnie każda kobieta. Wybór tego badania jest istotny przede wszystkim w przypadku młodych kobiet, u których struktura piersi jest gruczołowata, co utrudnia nie tylko samobadanie, ale również wykorzystanie innych metod, takich jak mammografia. Pacjentki powyżej 40 roku życia również powinny regularnie wykonywać USG piersi, ponieważ pomaga ono wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. 

Dzięki temu nieinwazyjnemu badaniu można wykrywać i różnicować zmiany łagodne oraz nowotwory złośliwe na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju. W przypadku wystąpienia powiększenia węzłów chłonnych pachowych – wykonanie USG piersi pozwoli lekarzowi ocenić, czy w piersiach toczy się stan zapalny, pojawiła się złośliwa lub niezłośliwa zmiana. Jeśli specjalista będzie miał wątpliwości, wówczas skieruje pacjentkę na kolejne badania lub wdroży odpowiednie leczenie. Jednak USG piersi należy uznawać za pierwszy i podstawowy krok w zdiagnozowaniu problemów, których objawem są powiększone węzły chłonne.