Na czym polega tomografia zębów i gdzie ją można wykonać?

tomografia zębów

Coraz częściej stomatolodzy zalecają wykonanie tomografii zębów, żuchwy lub szczęki i nikogo to już nie dziwi. Tomografia komputerowa jest badaniem wykonywanym w wielu dziedzinach medycyny, wykorzystywana do obrazowania wewnętrznych struktur organizmu. Gdzie najlepiej ją wykonać?

Tomografia komputerowa, gdzie wykonać badanie?

W Klinice Stomatologicznej Medykus Warsaw Smile w Warszawie wykonywana jest pełna diagnostyka RTG w tym tomografia komputerowa. Wykonanie zdjęć stało się już standardem w leczeniu i najczęściej jest wykonywane na początku leczenia. Czy to będzie zdjęcie pantomograficzne, celowane zdjęcie zębowe, czy tomografia wiązki stożkowej zależeć będzie już od potrzeb i decyzji stomatologa.

Co to jest tomografia komputerowa i kiedy najczęściej się z niej korzysta?

Warianty techniki tomografii komputerowej wykorzystywane są do oceny zębów oraz kości żuchwy i szczęki. Badanie to pozwala uzyskać precyzyjne wyniki w bezpiecznym i krótkim czasie. Badanie tomografii komputerowej podczas jednego zabiegu wykonuje serię zdjęć RTG konkretnego obszaru, po czym te zdjęcia nakładane są na siebie, tak aby utworzyć dwu i trójwymiarowe zdjęcie modeli badanych struktur. W diagnostyce zębów, żuchwy oraz szczęki korzysta się z tomografii stożkowej, to znaczy, że wiązka promieniowania przyjmuje kształt stożka. Nazywa się ją tomografią wiązki stożkowej.

Tomografia komputerowa szczególnie przydatna jest w przypadku zakładania implantów, zdjęcia wykonane tą metodą pozwolą na zbadanie wymiarów kości i lepszego dopasowania implantów. Tomografię wykorzystuje się także w momencie, kiedy zdjęcie pantomograficzne nie jest wystarczające, zatem służy do lepszej diagnostyki.

Druga dziedzina, przy której chętnie robi się zdjęcia tomografii komputerowej to endodoncja, inaczej leczenie kanałowe. Mając tak dokładne określone kanały, zna się ich długość, obecność pęknięć, zmian okołowierzchołkowych oraz perforacji.

CBCT zęba i jej zalety

Tomografia wiązki stożkowej to metoda, po którą sięga się coraz częściej, dzięki tym zdjęciom wykrywa się choroby, których na standardowych zdjęciach RTG nie widać. CBCT to zdjęcie trójwymiarowe (3D) wykonane w wysokiej rozdzielczości. Dzięki tak dokładnym zdjęciom znacząco zmniejsza się odsetek niepowodzeń, zęby są rzetelnie i w punkt kwalifikowane do leczenia stomatologicznego.

W Klinice Stomatologii Medykus Warsaw Smile zdjęcia u nich wykonywane zapisywane są na płytę, by w razie potrzeby można je było przedstawić u innego stomatologa czy na przykład chirurga.