Przesiewanie kruszywa, jaką maszynę wybrać?

kamienie

Przesiewanie kruszywa jest procesem bardzo ważnym w budownictwie. Pozwala na rozdzielenie frakcji o różnej grubości ziaren i wykorzystanie kruszywa do odpowiednich celów. W praktyce wyróżnić można różne typy przesiewaczy, które stosowane są w zależności od potrzeb.

Przesiewacze tradycyjne i wstępne

Pierwszym rodzajem są maszyny “tradycyjne”, czyli urządzenia najczęściej 3 lub 4 pokładowe. Tego typu maszyny to najczęściej występujące urządzenia na rynku, obecne są wszędzie tam, gdzie konieczne jest rozdzielenie frakcji kruszyw. Wybrane warianty urządzeń różnią się między sobą, dostępne są maszyny o różnej ilości pokładów, przy czym każdy z nich może posiadać inne wymiary (długość i szerokość). Parametry, jak długość i szerokość mają bezpośredni wpływ na wydajność każdego z urządzeń. Należy zauważyć, że im większa szerokość pokładu i długość, tym wydajność całej maszyny jest większa co sprawia, że urządzenia mają bardzo szerokie zastosowanie. Sita do przesiewaczy są tu dodatkowo zabezpieczone specjalną kratą, która uniemożliwia przedostanie się dużych fragmentów kruszywa do sita, tym samym chroniąc je przed uszkodzeniem.

Innym rodzajem są przesiewacze wstępne, dostępne w wersji dwupokładowej. Maszyna ta pozwala na wstępne sortowanie, w efekcie czego izolowane są dwie frakcje oraz tzw. odpad. Są to urządzenia charakteryzujące się wysoką wydajnością, dzięki czemu umożliwiają segregację kruszyw o dużych gabarytach czy produktami innymi niż kruszywa. Świetnie sprawdzą się podczas segregacji odpadów na wysypisku śmieci, jednak najczęściej jest to maszyna wykorzystywana w kopalniach, gdzie nazywana jest także odgliniaczem.

Przesiewacze bębnowe i wibracyjne

Dużą popularnością cieszą się także przesiewacze bębnowe, które stosowane są głównie do przesiewania ziemi, chociaż sporadycznie niektóre z modeli mogą być wykorzystywane także do wytracania gliny.

Przesiewacze wibracyjne to urządzenia, które charakteryzują się wibracjami o wysokiej częstotliwości. Najczęściej są one wykorzystywane tam, gdzie znajdują się złoża kwarcowe. Maszyny te umożliwiają rozdzielenie frakcji, które wykorzystywane są m.in. w odlewnictwie czy chemii gospodarczej. Najczęściej urządzenia wyposażone są w 4 lub 5 pokładów, co pozwala na bardzo precyzyjne rozdzielenie kruszywa o różnej grubości. Wysoka dokładność wpływa jednak istotnie na zmniejszenie wydajności urządzenia.