Sklejki wodoodporne – jakie mają właściwości?

Sklejki wodoodporne

Sklejka to popularny materiał, wykorzystywany między innymi w budownictwie oraz branży meblarskiej. Jest to materiał lekki, ale bardzo wytrzymały, co wynika ze szczególnej konstrukcji sklejki. Jednym z jej rodzajów jest sklejka wodoodporna.

Jak powstaje sklejka?

Sklejka to materiał kompozytowy. Powstaje z cienkich warstw drewna nazywanych fornirami – mają one różną grubość i powstają wskutek obwodowego skrawania kłody. Do powstania sklejki potrzebnych jest kilka warstw forniru, a płyty układa się tak, że każda warstwa ma włókna ułożone pod innym kątem. Arkusze łączy się klejem i żywicą, a następnie poddaje prasowaniu w odpowiedniej temperaturze.

Najczęściej sklejka ma nieparzystą liczbę warstw, a jej właściwości zależą od grubości arkuszy, gatunku i jakości drewna, sposobu klejenia. Dostępne na Siekierki.com.pl sklejki produkowane są z drewna drzew liściastych, a zastosowane kleje są bezpieczne dla środowiska oraz osób korzystających z gotowych już wyrobów.

Czym wyróżnia się sklejka wodoodporna?

Arkusze, z których wykonuje się sklejkę, nie są odporne na działanie wody, co ogranicza ich zastosowanie. Tam, gdzie istotna jest odporność na wilgoć, stosuje się właśnie sklejki wodoodporne, do produkcji których wykorzystuje się specjalne kleje nieprzepuszczające wody. Tak zrobiona sklejka nie rozwarstwi się pod wpływem wilgoci, nie wypaczy i nie straci swoich właściwości, jest przy tym bardzo odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i wysokie temperatury. Sklejka wodoodporna, ze względu na swoje właściwości, może być stosowana nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale też na zewnątrz – zwykła sklejka się do tego nie nadaje.

Gdzie można wykorzystać sklejkę wodoodporną?

Sklejka wodoodporna zwykle ma bardzo dobre parametry techniczne i jest jeszcze bardziej wytrzymała od tych standardowych materiałów. Powszechnie korzysta się z niej w budownictwie, a niektóre modele znajdują zastosowanie także w szkutnictwie oraz transporcie – płytami wykańcza się przestrzenie ładunkowe lub buduje się z nich trwałe, solidne opakowania. Sklejki wodoodporne są niezastąpione przy tworzeniu szalunków, chętnie też sięga się po ten materiał przy budowie wyposażenia magazynów, sklepów, biur, a nawet domowych kuchni i łazienek.