Sprzęt dla osób niepełnosprawnych – co się przyda?

Sprzęt dla osób niepełnosprawnych - co się przyda?

Niepełnosprawność nie oznacza, że nie można wieść udanego życia. Odpowiedni sprzęt dla osób niepełnosprawnych może znacząco podnieść jakość życia oraz ułatwić codzienne czynności. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo potrzebnych informacji. 

Sprzęt rehabilitacyjny – skutecznie pozwoli na pokonanie barier 

Osoby na wózku mają problem z przemieszczaniem się,sprzęt dla osób niepełnosprawnych a może skutecznie im pomóc. Schodołaz jest to urządzenie, które zasilane jest akumulatorami, które będzie skuteczne podczas wejścia do mieszkania, gdy dzielą nas schody. Tego typu sprzęt pomocniczy charakteryzuje się niezwykle prostą obsługą. Ten sprzęt dla osób starszych można również bez problemu przewieźć w dowolne miejsce, dlatego przeszkoda w postaci schodów nie będzie dla nas kłopotem. Dodatkowo ten sprzęt dla osób starszych nie jest drogi, gdyż kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Można też pomyśleć o zakupie szyn podjazdowych. To również dość bezpieczne akcesoria pomocnicze dla niepełnosprawnych. 

Dla osób z ograniczeniami ruchowymi istnieje też możliwość, by wypożyczyć schodołaz. To rozwiązanie dobre w przypadku, gdy osoba tylko przez pewien czas nie może się przemieszczać bądź sytuacja finansowa na to nie pozwala.  

dofinansowania PFRON dla osób niepełnosprawnych

Podnośniki do czego służą? 

 Sprzęt rehabilitacyjny powinien poprawiać komfort życia. Istnieje też sprzęt do przenoszenia pacjenta. Wniesienie osoby niepełnosprawnej wiąże się z obciążeniem kręgosłupa. Dlatego do przenoszenia ciężaru ciała powstały podnośniki. Ten wyrób medyczny skutecznie odciąży stawy oraz kręgosłup, a może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami dla osoby opiekującej. Dodatkowo jeśli pacjent waży naprawdę sporo takie przenoszenie może okazać się niemożliwe. Podnośniki to ogromne wsparcie zarówno dla opiekuna jak i dla samego niepełnosprawnego.    

Sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych to także wózki. Wózek manualny to urządzenie dobre przy niewielkich dystansach. Wygodnym rozwiązaniem jest wózek elektryczny, ale nie sprawdzi się on w niewielkich pomieszczeniach. Zdecydowanie bardziej poleca się napędy elektryczne, montuje się je na piastach kół, więc wózek manualny może stać się wózkiem elektrycznym. 

Pomoc osobom niepełnosprawnym 

Taki sprzęt może zdecydowanie zwiększyć komfort życia. Jednak nie można zapomnieć, że jest to dość kosztowne. Na szczęście istnieją dofinansowania dla osób niepełnosprawnych. Warto pamiętać o tym, że brak funduszy nie przekreśla szans na życie bez barier. Warto sprawdzić i przeczytać co będzie nam potrzebne.