Wybieramy najbardziej komfortowe kołdry sypialni!

Wybieramy najbardziej komfortowe kołdry sypialni!

Najlepsze kołdry 160×200, czyli jak zadbać o komfort w sypialni

Prawdą jest, że wygodne łóżko to podstawa. Jednak prawdą jest również to, że kołdra i poduszka wpływają na jakość snu. Przyjrzyjmy się sprawie bliżej. Sprawdźmy, jak dobrać kołdry 160×200, żeby cieszyć się długim i spokojnym snem.

Wygodny rozmiar kołdry

Duże kołdry i poduszki sprawdzą się w sypialni małżeńskiej. Jednak to wcale nie jest regułą. Rzecz w tym, że każdy z nas lubi więcej przestrzeni do spania. Szerokie łóżko pozwala na swobodę podczas snu, zwłaszcza gdy ciało często zmienia pozycję. Jakościowe kołdry 160×200 pełnią podobną funkcję.

To po prostu sprawdzony sposób na komfortowy sen. Większa kołdra pojedyncza nie odsłoni stóp, a to przecież może wybudzić każdego śpiocha. Stopy są bowiem podatne na temperaturę i odrobina chłodu wystarczy, aby poczuć dyskomfort. To samo zresztą dotyczy pleców. W związku z tym warto się zdecydować na nieco większy niż standardowy rozmiar kołdry dla jednej osoby. Nawet jeśli w grę wchodzi stosunkowo wąskie łóżko.

Czy kołdry całoroczne mają sens?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zdrowe środowisko snu oznacza komfort termiczny wszystkich części ciała. Wysokiej klasy kołdra i poduszka wpływa na to bez dwóch zdań. Lepsze efekty są jednak możliwe do osiągnięcia, o ile weźmie się pod uwagę pory roku.

Kołdra całoroczna ma na pewno sens ekonomiczny. W końcu kupuje się komplet uniwersalny. Można go stosować bez względu na warunki pogodowe. Niemniej dobre kołdry letnie zapewnią znacznie wyższy poziom komfortu podczas nocnych upałów. One po prostu są zaprojektowane tak, aby umożliwić oddychanie całego ciała. W rezultacie występuje odprowadzenie nadmiaru wilgoci spod kołdry, a to poprawia jakość snu. Oddychająca tkanina bawełniana to zatem dobry wybór na lato. A zimą?

Zimą na pewno sprawdzi się grubsza kołdra i poduszka. Komplet może mieć wypełnienie z owczej wełny. Polecamy też recyklingowane włókna HCS w gramaturze 400g/m². To bardziej naukowe rozwiązanie, które zapewnia doskonałą izolację termiczną oraz sprężystość. Nie bez znaczenia jest także wsparcie głowy. Nowoczesne włókna syntetyczne się nie odkształcają tak szybko, więc pozycja ułożenia głowy podczas snu zawsze będzie nienaruszona.

Antyalergiczne kołdry 160×200

Kołdry z naturalnych tkanin zwykle nie są polecane osobom wrażliwym. Mogą bowiem prowadzić do nieprzyjemności na tle alergicznym. To oczywiście zależy od indywidualnych przypadków, niemniej koniecznie trzeba o tym pamiętać. Pomocne okazują się przy tym opisy produktów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100. To jeden z ważniejszych wskaźników. Mówi choćby o tym, czy dany produkt przeszedł pozytywnie testy na zawartość szkodliwych substancji. To one właśnie u niektórych wywołują gorszy sen z powodu alergenów na przykład. Normy te dodatkowo pozwalają wykluczyć obecność ołowiu w pościeli. Co interesujące, nawet tanie kołdry 160×200 mogą posiadać taki certyfikat.

Jaka kołdra dla dziecka?

Kołdry antyalergiczne z certyfikatem to bodaj najważniejsza sprawa. Zwłaszcza dzieci są narażone na działanie niekorzystnych substancji. Dlatego kołdra i poduszka z wysokogatunkowych materiałów zawsze powinny stanowić priorytet rodzica.

Jeśli chodzi o rozmiar, kołdra 140×200 dla dziecka sprawdzi się znakomicie. Zapewni pełen komfort snu bez ryzyka odkrytych pleców i stóp. Grubość kołdry natomiast powinna uwzględnić pory roku. Lekkie wypełnienie na lato, cieplejsze na zimę. Oczywiście kołdrę całoroczną i tak warto mieć pod ręką. Choćby tylko na czas prania.