czy można prać rolety

Rolety już od lat są stałym elementem wystroju polskich mieszkań. Jednak nie każdy wie, jak odpowiednio dbać o ich wygląd. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy powinno się prać rolety i jak można je czyścić.

Rolety rzymskie – jak je czyścić?

Ten rodzaj rolet charakteryzuje się efektownymi fałdami z materiału, które sprawiają, że wyglądem przypomina zasłony. Jest to wyjątkowo elegancki dodatek do każdego wnętrza, dostępny na stronie Rolety-Żaluzje-Katowice.pl. Aby utrzymać rolety rzymskie w czystości, należy raz na jakiś czas przetrzeć je z kurzu. Można do tego użyć gąbki, szmatki lub szczotki. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie w tym celu odkurzacza. Należy być jednak przy tym ostrożnym, ponieważ zbyt silne ssanie może zdeformować fałdy materiału. Rolety rzymskie można również prać w pralce. Przed praniem należy jednak dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, aby przypadkowo nie uszkodzić materiału. Niektóre z nich mogą wymagać prania chemicznego. Większość jednak można czyścić w 30 stopniach na delikatnym programie z użyciem łagodnych detergentów. 

Jak zdjąć roletę rzymską do prania?

W celu wyprania rolety rzymskiej, należy:

  • wyjąć materiał z mechanizmu zwijającego;
  • upewnić się, że w tkaninie nie pozostały żadne elementy, które mogłyby uszkodzić materiał w pralce;
  • rozwinąć roletę;
  • wyjąć dolną listwę;
  • usunąć sznurki i odczepić roletę od górnej kasety;
  • wyjąć dolne obciążniki i pręty usztywniające.

Po takim przygotowaniu, roletę można włożyć do pralki.

Rolety plisowane – czy można prać?

Rolety plisowane charakteryzują się materiałem złożonym w harmonijkę. Ze względu na jego strukturę, lepiej czyścić je na sucho niż prać w pralce. Woda i detergenty mogą trwale zdeformować plisy, a taka roleta nie jest już w stanie spełniać swojej funkcji. W ich przypadku wystarcza dokładne przetarcie kurzy. Jeśli jednak na materiale pojawiły się widoczne plamy, można je wyczyścić za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki i szarego mydła. Należy jednak uważać, żeby woda nie dostała się do mechanizmu zamykającego. Mogłoby to spowodować rdzewienie metalowych części w jego wnętrzu. Po umyciu rolety należy ją kilkukrotnie złożyć i rozłożyć, aby usunąć nadmiar wody. Dobrze też przetrzeć ją suchym ręcznikiem papierowym. Do wyschnięcia najlepiej pozostawić złożoną, aby plisy zachowały swój kształt.

Czy można prać rolety materiałowe?

Zazwyczaj rolety materiałowe nie powinny być prane w pralce automatycznej. Najczęściej też nie ma takiej potrzeby. Do utrzymania ich w czystości wystarcza regularne przecieranie kurzu. Dzięki temu można uniknąć wnikaniu zanieczyszczeń w głąb tkaniny, co sprawia, że zachowują świeży wygląd na dłużej. Do tego zadania idealnie sprawdza się sucha ściereczka lub odkurzacz. Można użyć także rolki do usuwania sierści z ubrań. Jeśli jednak na rolecie pojawiają się widoczne plamy, należy ją wyczyścić gąbką i płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem. Trzeba przy tym zachować ostrożność, ponieważ używanie zbyt dużej ilości wody może spowodować powstawanie zacieków. 

Jak czyścić rolety drewniane?

W przypadku drewnianych rolet, lepiej unikać ich kontaktu z wodą. Drewno pod wpływem wilgoci deformuje się i zmienia kolor, co wygląda nieestetyczne. Najlepszą metodą czyszczenia drewnianych rolet jest po prostu przetarcie ich lekko wilgotną ściereczką. Można do tego użyć preparatu konserwującego drewno, który nada im ładny połysk.