Czy warto kupować gotowy projekt domu?

projekt domu

Nie da się rozpocząć budowy domu bez projektu. Tu zaś pojawia się pytanie – wybrać gotowe plany czy zlecić indywidualne zaprojektowanie wymarzonego domu? Pierwsza opcja jest sporo tańsza, ale przystępny koszt to tylko jedna z zalet gotowych projektów.

Czas też ma swoją cenę

Gotowy projekt jest tańszy i w dodatku dostępny od ręki. Na stronach takich jak projektyzwizja.pl jest mnóstwo propozycji dla przyszłych inwestorów, w tym domy parterowe, piętrowe, z poddaszem, modne stodoły, nowoczesne bryły z ekstrawaganckim wykończeniem, tradycyjne dworki. Wybór jest naprawdę wielki, więc nie ma ryzyka, że w najbliższym sąsiedztwie powstaną dokładnie takie same budynki – identyczne domy trafiają się na osiedlach deweloperskich, zabudowania prywatnych inwestorów są o wiele bardziej zróżnicowane, ograniczone jedynie planami zagospodarowania przestrzennego.

Projekt indywidualny powstaje od zera i to się bardzo rzadko zdarza, by pierwsza propozycja przedstawiona przez architekta była dokładnie tym, czego oczekiwał klient. Nanoszenie poprawek znowu wydłuża termin realizacji inwestycji, poza tym osoby zlecające projekt często mają mylne wyobrażenie o wyglądzie przyszłego domu i kiedy już zobaczą wizualizację swoich pomysłów, nie są zadowolone z efektów końcowych.

Też może być indywidualnie

Gotowy projekt jest o tyle wygodniejszą opcją, że dopuszcza pewien zakres zmian. Widać już, jak dom wygląda na zewnątrz oraz w środku, ale gdy propozycja architekta nie do końca odpowiada oczekiwaniom klienta, jest możliwa modyfikacja. Nierzadko takie drobne zmiany są przeprowadzane za darmo, jednak nawet jeśli trzeba dopłacić, to wciąż wychodzi znacznie mniej niż za zlecenie stworzenia projektu od podstaw.

Pełna dokumentacja

Niezależnie od tego, czy projekt jest gotowy, czy robiony na zamówienie, klient otrzymuje pełną dokumentację potrzebną do realizacji budowy. Projekt gotowy znowu ma przewagę, ponieważ od razu wiadomo, jakie będą koszty inwestycji, natomiast przy projekcie indywidualnym ostateczny kosztorys zwykle okazuje się znacznie wyższy od wstępnych szacunków.

Gotowy projekt łatwiej dostosować do zakupionej przez inwestora działki, wiadomo też, jakich materiałów trzeba będzie użyć do jego budowy, co ułatwia planowanie wydatków oraz tworzenie harmonogramu prac.