Gdzie uczyć się inwestowania w cfds?
Ekspozycja nowych, poszukujących nowych rozwiązań inwestycyjnych klientów jest obecnie na najwyższym możliwym poziomie. Wiele osób zastanawia się gdzie ulokować swoje oszczędności w obliczu niesatysfakcjonujących pod względem oprocentowania produktów depozytowych. Rynki walutowe i instrumenty pochodne wydają się naprawdę atrakcyjną alternatywą. Jak jednak nauczyć się samodzielnego inwestowania? Sprawdźmy dostępne opcje.
Płatne szkolenia i kursy
Zacznijmy od rozwiązania, które zdaje się niezwykle dynamicznie rozwijać na przestrzeni ostatnich lat. Nie ulega wątpliwości, że ostatnie kilka lat w inwestowaniu w dużej części bazuje właśnie na płatnych szkoleniach z inwestowania. Kursy, bootcampy i inne formy przekazywania wiedzy przez mentorów z pewnością stanowi alternatywę wartą do przemyślenia.
Warsztaty długoterminowe, złożone z kilkunastu spotkań, wzbogacone praktycznymi ćwiczeniami, materiałami dodatkowymi, platformą elearningową i innymi formami przekazywania wiedzy to jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów na to, by z solidnym bagażem wiedzy rozpocząć przygodę z inwestowaniem. Jednak na etapie wyboru konkretnego kursu musimy w bardzo dokładny sposób sprawdzić, czy kurs ten jest faktycznie warty swojej ceny. Niestety wiele firm oferuje wiedzę nie różniącą się w żaden sposób od tego, co możemy znaleźć na własną rękę za darmo. Opinie dotychczasowych kursantów, reputacja prowadzących i zakres szkolenia – to czynniki, które zdecydowanie powinniśmy wziąć pod uwagę.
Darmowa baza wiedzy udostępniona przez brokera
Jeśli nie jesteśmy zainteresowani inwestowaniem setek, a w wielu przypadkach nawet tysięcy złotych w kursy inwestowania, możemy skorzystać z doskonale przygotowanej, selektywnej wiedzy zorganizowanej w przyjazne i intuicyjne moduły dostarczane przez brokera. Saxo broker dysponuje bazą wiedzy, która stanowi świetny początek przygody z inwestowaniem.
To wiedza, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości, chociaż nie możemy bazować jedynie na tych materiałach. Z materiałów edukacyjnych brokera dowiemy się podstawowych rzeczy o rynku, mechanizmie jego działania, o strategii inwestowania, psychologii inwestowania, wielu wskaźnikach, jednak nigdy nie otrzymamy gotowej odpowiedzi na to, jak faktycznie inwestować.
Literatura specjalistyczna
Na szczęście zawsze mamy pole do uzupełnienia swojej wiedzy o dodatkowy zakres, często niezwykle specjalistyczny. Mowa tu o eksperckiej literaturze przedmiotu, która w praktyce zawiera wszelkie informacje o inwestowaniu. Do dyspozycji mamy setki książek z zakresu podstaw inwestowania, konkretnych rynków inwestycyjnych, przeróżnych szkół i strategii inwestowania i wiele innych.
Regularne sięganie po literaturę inwestycyjną pozwoli nam poszerzyć horyzonty, zwiększyć kompetencje i stanowi najlepsze możliwe rozszerzenie wiedzy już wcześniej zdobytej przy okazji zapoznawania się z materiałami brokera.
Praktyka – czy warto wskakiwać na głęboką wodę?
Czy istnieje szansa, że bez odpowiedniego warsztatu i wiedzy uda nam się odnieść sukces na rynku finansowym? Z pewnością nie. Inwestowanie bez wiedzy to jak prowadzenie samochodu bez stosownych lekcji – zawsze skończy się katastrofą. Jako pewną formę praktyki zawsze możemy wykorzystać rachunek demonstracyjny, jednak nawet ten punkt należy rozpocząć dopiero po solidnym uzupełnieniu swojej wiedzy.