Jak usprawnić inwentaryzację magazynu?

inwentaryzacja magazynu

Proces inwentaryzacji w ciągu wielu lat znacząco uległ zmianie. Ta rutynowa procedura pozwalająca dokładnie określić stan i lokalizację zapasów, przy odpowiednim przygotowaniu oraz wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi może być przeprowadzona szybciej i sprawniej. Co trzeba zrobić, aby usprawnić inwentaryzację magazynu?

Inwentaryzacja przy użyciu siły pracowników firmy – czy to dobry pomysł?

Oczywiście można samodzielnie przygotować inwentaryzację magazynu, ale wiąże się z tym szereg zajęć. Rozpocząć powinno się od przeszkolenia zespołu osób, które miałyby się zająć inwenturą w magazynie. Następnie trzeba by wyznaczyć osobę, która będzie stała na czele tego wydarzenia. Przygotowanie arkuszy do inwentury to kolejne pracochłonne zajęcie. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle dobrze jest zatrudniać do inwentury pracowników własnej firmy? Czy aby na pewno inwentaryzacja będzie wtedy obiektywna? A może brak przygotowania spowoduje, że będzie trzeba się stykać z wieloma błędami, a to spowoduje powtórne liczenie i wydłużenie inwentury?

Niestety bardzo często to, co wygląda na proste zadanie, a zmienia dotychczasowe zajęcia pracowników, okazuje się długotrwałe i niepozbawione błędów. A przecież można skorzystać z usług firmy takiej, jak RGIS, której cały ten monotonny, aczkolwiek ważny proces można zlecić.

RGIS – na co można liczyć, zlecając wykonanie inwentaryzacji firmie zewnętrznej?

Nazwa RGIS (Retail Grocery Inventory Services) oznacza po angielsku usługi inwentaryzacyjne w handlu detalicznym i tym się właśnie na co dzień zajmują. Firma RGIS ma zasięg globalny, działając w Europie, Ameryce Łacińskiej oraz w Azji. Każdego dnia wykonują około 800 inwentaryzacji dla firm z dowolnej branży, dzięki temu mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem, które niesie z sobą szybko i sprawnie przeprowadzoną inwentaryzację.

Potrafią wydajnie i niezawodnie zrealizować każdy projekt, dając klientom:

  • najwyższe technologie – urządzenia mobilne, które służą do przeprowadzania inwentaryzacji, w tym skanery oraz aplikacje tabletowe zostały specjalnie do tych zadań zaprojektowane, tak by wypełniać projekty z największą precyzją;
  • świetnie przeszkoloną kadrę;
  • najlepsze z rozwiązań doskonalących sam proces inwentaryzacji, nad którym pracują rzesze specjalistów;
  • bezpieczeństwo, dokładność i poufność – zgodność z SSAE 16 – RGIS skupia się na kontroli procesów, bezpieczeństwie i zgodności danych.

Oczywiście wybór pomiędzy RGIS a samodzielnym wykonaniem inwentaryzacji należy do klienta, niemniej to po stronie firmy zewnętrznej wyłaniają się same zalety z jej skorzystania. Należy pamiętać, że czas to pieniądz, a RGIS gwarantuje, że inwentaryzacja nie będzie trwała długo.