Jak dopasować kask bokserski do głowy?

kask bokserski

Kaski bokserskie to akcesoria chroniące głowę zawodnika zarówno podczas treningów, jak i ringowych sparingów z przeciwnikiem. Polecane są wszystkim bokserom niezależnie od wieku i doświadczenia. Kaski zapewniają optymalną ochronę przed obciążeniami. Chronią nie tylko czoło i brodę, ale również kości policzkowe, szczękę oraz uszy pięściarza. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak dopasować kask do wielkości głowy boksera. Zapraszamy do lektury.

Czy noszenie kasków jest obowiązkowe?

Trenowanie sportów kontaktowych, takich jak boks, kickboxing czy Muay Thai niesie za sobą duże ryzyko kontuzji mających niekorzystny wpływ na zdrowie zawodnika. Na urazy narażone są wszystkie części ciała, w tym głowa. Kontuzje głowy należą do zdecydowanie najgroźniejszych wśród wszystkich obrażeń. W skrajnych przypadkach taki uraz może wyeliminować pięściarza z dalszego uprawiania sportu. Dlatego tak ważne jest, aby bokserzy, szczególnie Ci walczący amatorsko, nie zapominali o kaskach.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: W boksie amatorskim noszenie kasków w czasie treningów jest obowiązkowe we wszystkich grupach wiekowych. Dawniej kaski były wymagane także podczas walk, jednak w ostatnich latach się to zmieniło. Mimo wszystko wiele organizacji oraz klubów bokserskich wymaga od swoich podopiecznych zakładania kasków w trakcie każdego pojedynku z przeciwnikiem. Nieco inaczej sytuacja wygląda w rywalizacji zawodowców, gdzie noszenie kasków nie jest obowiązkowe. Profesjonalni pięściarze mają świadomość ryzyka walki bez ochraniaczy głowy i wchodząc do ringu, w pełni to ryzyko akceptują. Jest to im jednak wynagradzane w postaci ogromnych honorariów.

Co wyróżnia wysokiej jakości kaski bokserskie?

Podstawową funkcją każdego kasku bokserskiego jest zapewnienie optymalnej ochrony głowy pięściarza. W związku z tym dobry kask musi charakteryzować się solidnym wykonaniem przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Najlepsze kaski produkowane są ze skóry naturalnej, jednak na półkach sklepów sportowych najczęściej znaleźć można modele z tworzyw sztucznych – poliuretanu lub poliestru. Dobre kaski wyróżnia również odporność na uderzenia i wstrząsy. Jest to niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa pięściarza. Ważny jest też rodzaj i ilość wypełnienia. Pianki wypełniającej nie może być ani za mało, ani za dużo. Zbyt cienka warstwa sprawi, że kask nie będzie chronił głowy we właściwy sposób. Z kolei za duża ilość pianki będzie miała niekorzystny wpływ zarówno na komfort noszenia, jak i trwałość kasku.

O czym należy pamiętać, wybierając kask bokserski?

Najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy wyborze kasku jest jego rozmiar, który musi być odpowiednio dopasowany do wielkości głowy zawodnika. Kaski bokserskie występują w standardowych rozmiarach od S do XL, które odpowiadają obwodowi głowy pięściarza. Przed zakupem kasku wystarczy więc zmierzyć obwód swojej głowy i otrzymaną wartość porównać z tabelą rozmiarów wybranego sklepu bokserskiego. Do wykonania pomiaru wystarczy zwykły centymetr krawiecki. Pomiar powinien zostać wykonany około 1-2 cm nad linią brwi oraz przebiegać tuż nad uszami.

Kask powinien być wybrany zgodnie z przeznaczeniem. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje tych ochraniaczy: sparingowe i turniejowe. Zgodnie z nazwą pierwszy typ wykorzystywany jest głównie podczas treningów, natomiast drugi w czasie walk na zawodach. Modele przeznaczone do sparingów to masywne i grube kaski, które w pełni osłaniają podbródek i policzki, co zapewnia lepszą ochronę głowy. Kaski turniejowe są bardziej odsłonięte, przez co nie gwarantują tak skutecznej ochrony. Ich zaletą jest jednak zdecydowanie lepsza widoczność, co przekłada się na większą mobilność głowy, a co za tym idzie, możliwość skuteczniejszego unikania ciosów.