Jak wytrwać w diecie i schudnąć?

dieta

Wiele osób podejmuje się przejścia na dietetyczne odżywianie z zamiarem poprawy stanu lub zgubienia kilogramów, niestety nie wszystkim się to udaje przeprowadzić. Co zrobić, by odchudzanie było łatwiejsze, jak trzymać się ustalonych godzin posiłków, a wreszcie w jaki sposób przygotowywać posiłki dietetyczne i skąd czerpać pomysły?

Metoda małych kroków

Metoda małych kroków – czerpiąca z filozofii Kaizen, polega na podzieleniu na mniejsze etapy wyznaczonego celu do osiągnięcia, czyli w tym wypadku odchudzania. Po podzieleniu celu na etapy mniej trudności będzie z realizacją. Co innego wyznaczyć cel – chcę schudnąć od razu 30 kg, a co innego podzielić to na etapy.

Początki odchudzania niestety do najprzyjemniejszych nie należą, najczęściej bardzo szybko zniechęcamy się, ponieważ nie widać zadowalających wyników, a odchudzanie jest długim procesem, wymagającym od nas wielu poświęceń. Należy jednak pamiętać, że narzucenie sobie bardzo rygorystycznych planów może przynieść odwrotny skutek, a każda zmiana niesie za sobą ryzyko niepowodzenia. W metodzie małych kroków zaś ryzyko znacznie się zmniejsza, ponieważ cele, jakie chcemy osiągnąć, nie są tak odległe.

Co zatem zrobić, by osiągnąć cel?

Pamiętając, że im większe będą nasze oczekiwania, tym droga do celu będzie wydawać się bardzo odległa, zmiany w naszym jadłospisie nie mogą być drastyczne. Nowe zamienniki wprowadzajmy  powoli, degustujmy nowe smaki, nowe potrawy. Najlepiej by zmianom w odżywianiu towarzyszyła aktywność fizyczna, róbmy to, co lubimy – spacerujmy, biegajmy, wyznaczajmy sobie coraz dłuższe trasy w jeździe na rowerze, korzystajmy z siłowni na świeżym powietrzu.

Aby wdrożyć się do aktywności fizycznej, także róbmy to powoli. Jeśli do tej pory nie ćwiczyliśmy wcale, zacznijmy od krótkich porannych treningów. Nie siedźmy zbyt długo przed komputerem, róbmy sobie przerwy, na kilka przysiadów, pajacyków lub porozciągajmy się trochę. A może dłuższy spacer z psem? Skorzystamy na tym my i pies.

Co jeśli nie wiadomo, jak przygotować posiłki dietetyczne?

Przygotowywanie posiłków dietetycznych to kolejna zawaligroda dla niektórych osób. W diecie bowiem posiłki muszą być tworzone z głową, zbilansowane, z użyciem odpowiednich produktów. Trudno się dziwić, że nie każdy posiada wiedzę w tym temacie. Na szczęście w razie czego pomocą służą firmy cateringowe, takie jak choćby Light Catering, które przygotują całodniowe posiłki i dostarczą je do domu klienta. W ich ofercie jest masa przeróżnych, smacznych diet, od diety samuraja po detoks sokowy. Możemy także czerpać pomysły z internetu, gdzie znajdziemy wiele artykułów o dietach.

Podejdźmy do odchudzania na spokojnie, wszak nie od razu Kraków zbudowano. Nasza nadwaga pojawiła się nie w ciągu jednej nocy, a wielu tygodni, czy miesięcy. Aby teraz się jej pozbyć, także musimy sobie dać czas.