Jak owinąć paletę folią stretch?

palety

Każda paleta przeznaczona do transportu powinna być dobrze spakowana. Tylko bowiem wówczas można zapewnić znajdującemu się na niej towarowi stabilność oraz zniwelować ewentualne ryzyko uszkodzenia. Co prawda owijanie palet w folię stretch nie jest trudne, ale jest ono czasochłonne i wymaga wykazania szczególnej staranności. Jak dobrze zapakować paletę w folię stretch?

Folia stretch – idealne tworzywo do owijania palet

Ze względu na posiadane właściwości folia stretch jest powszechnie wykorzystywana w branży logistycznej. Charakteryzuje się ona tym, że:

  • dobrze stabilizuje umieszczony na paletach towar w czasie transportu oraz magazynowania
  • jest bardzo odporna na rozerwanie, więc bardzo dobrze zabezpiecza towar przed uszkodzeniem
  • idealnie przylega do towaru, dzięki czemu nie przesuwa się on na palecie
  • jest odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak wysoki i niskie temperatury oraz opady deszczu czy śniegu. Dzięki temu owinięty w nią towar można składować na zewnątrz budynków.

Z pomocą folii stretch można solidnie zapakować zawartość każdej palety, niezależnie od jej rozmiaru. Jej wybór na rynku jest ogromny. Wystarczy wejść na stronę https://izipak24.pl/produkty/folie/stretch,2,6849 i wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiednia.

Owijanie stretchem – krok po kroku

Owijanie folią stretch obejmuje kilka czynności. Przed rozpoczęciem streczowania trzeba zawsze zadbać o to, aby znajdujący się na palecie towar był dokładnie wyrównany oraz żeby jakiekolwiek elementy nie wystawały poza granice palety. Dobrym rozwiązaniem jest użycie na rogi palet kartonowych kątowników. Podczas pakowania bardzo pomocny jest ręczny owijacz do folii stretch.

Owijanie palety folią stretch należy rozpocząć od przywiązania jej końca do spodu palety. Trzeba zawsze pamiętać o tym, aby owijać towar na palecie w taki sposób, aby przylegała do niego wewnętrzna strona folii, gdyż się ona klei i w związku z tym bardzo dobrze przylega do towaru.

Owijanie rozpoczyna się od owinięcia spodniej części palety z towarem. Czynność tę należy powtórzyć minimum trzy razy, gdyż zapewni to odpowiednią stabilność towaru, nawet podczas ewentualnego pochylenia palety.

Bardzo ważne jest to, aby podczas owijania napinać folię dostatecznie mocno, w taki sposób, aby był odczuwalny opór. Nigdy nie powinna ona być mocno rozciągnięta.

Najwyższą część palety należy również owinąć co najmniej trzy razy. Bardzo ważne jest to, aby była ona solidnie przymocowana. Ostatnim krokiem jest mocowanie powierzchni górnej. W tym celu należy przeciągnąć folię przez róg palety, a w połowie odległości do kolejnego rogu naciągnąć ją krzyżowo przez górną powierzchnię palety do najodleglejszego rogu. Czynność te należy powtarzać do momentu, aż cała powierzchnia będzie dobrze przykryta. Każdą zapakowaną w ten sposób paletę z towarem można przeznaczyć do transportu.