Jak powinna wyglądać współpraca z biurem rachunkowym?

biuro rachunkowe

Niezależnie od tego czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, stowarzyszenie, czy spółkę, dobra współpraca z biurem rachunkowym przyniesie nam wiele korzyści i przełoży się na sukces finansowy. Dodatkową zaletą będzie możliwość skoncentrowania się na innych aspektach prowadzenia firmy, bez obaw o sferę księgową. Aby mieć pewność, że współpraca będzie owocna, warto już na samym początku ustalić pewne zasady. Usługi księgowe warto powierzyć profesjonalnym biurom rachunkowym, z wieloletnim doświadczeniem i dobrą renomą.

Jakie kwestie warto ustalić przed rozpoczęciem współpracy?

Jedną z najczęściej pojawiających się barier, która w ogromnym stopniu wpływa na relacje na linii przedsiębiorca – biuro rachunkowe jest zła komunikacja. Brak szczegółowych ustaleń przed rozpoczęciem współpracy może skutkować trudnościami związanymi z pozyskaniem różnego rodzaju informacji. Oczywiście działa to w dwie strony. Jakie kwestie warto zatem ustalić na samym początku?

  • Zakres usług – firmy świadczące profesjonalne usługi księgowe zajmują się nie tylko prowadzeniem ewidencji przychodów i kosztów czy księgami rachunkowymi. Wśród wykonywanych czynności znajduje się także archiwizacja dokumentów, doradztwo biznesowe i podatkowe, reprezentowanie przedsiębiorcy, sporządzanie umów, zajmowanie się kadrami i płacami oraz sporządzanie audytu. Oczywiście kluczową kwestią jest ustalenie co dokładnie oferuje biuro, z którym chcemy nawiązać współpracę i jakie usługi są wliczane w miesięczną opłatę.
  • Kanały komunikacji – wielu przedsiębiorców narzeka na trudności związane z uzyskaniem informacji od biura rachunkowego i konieczność długiego oczekiwania na odpowiedź. Bardzo ważne jest zatem ustalenie w jakich godzinach można kontaktować się z księgowym i w jaki sposób. Nowoczesne usługi księgowe opierają się na komunikacji za pomocą aplikacji na smartfony. Oczywiście nadal wykorzystuje się skrzynkę mailową, jednak w razie konieczności uzyskania szybkiej odpowiedzi lub zadania pojedynczego pytania, lepiej sprawdzą się komunikatory.

Co jeszcze przekłada się na dobrą współpracę z biurem rachunkowym?

Bardzo duże znaczenie ma także sposób przekazywania dokumentów. Obecnie coraz rzadziej można spotkać biura, które wymagają osobistego dostarczania faktur. Są one wysyłane w postaci zdjęcia lub skanu i księgowane automatycznie, za pomocą zaawansowanych programów. Takie rozwiązanie jest bardziej wygodne dla obu stron i sprawia, że współpraca przebiega znacznie lepiej.