Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka? Porady

oświetlenie do pokoju dziecięcego

Oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno być dostosowane do jego potrzeb i wieku. Inne oświetlenie powinno się zaprojektować do pokoju niemowlaka a inne do pokoju ucznia czy nastolatka. W tym poradniku przybliżymy wszystkie możliwości i pokażemy, na co zwrócić uwagę.

Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecka?

To, jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecka zależy od jego wieku. Odpowiedź na pytanie jakie światło do pokoju niemowlaka, a jakie światło do pokoju ucznia będzie inna. Jednak należy pamiętać, że powinno się ono dzielić na trzy kategorie:

  •       światło główne – światło używane do oświetlenia całego pokoju, najlepiej w tym celu użyć lampy wiszącej, która ma największy promień świecenia,
  •       światło robocze – w pokoju niemowlaka będzie to światło zamontowane nad przewijakiem, w pokoju starszych dzieci to światło ustawione na biurku, lub zawieszone nad nim,
  •       światło dekoracyjne/nocne – delikatna lampka nocna, która rozgoni mrok, w pokoju niemowlaka przyda się podczas nocnego karmienia, starsze dziecko dzięki niemu będzie czuło się pewniej, nie oślepi też dziecka, kiedy wybudzi się ze snu.

Jakie światło do spania dla niemowlaka?

Jeśli się zastanawiasz jakie światło do spania dla niemowlaka będzie najlepsze, to odpowiedź brzmi: żadne. Niemowlęta nie potrzebują dodatkowego oświetlenia w nocy, a co więcej, może ono zaburzać dziecku sen. Czym innym jest natomiast światło nocne. W pokoju niemowlaka oraz starszego dziecka dobrze jest zamontować lampkę nocną, która w nocy zapewni światło, ale nie będzie razić w oczy. Przyda się ona podczas karmienia, czy uspokajania dziecka po wybudzeniu się ze snu. Najlepiej jest wybrać w pokoju dziecięcym lampę stojącą, którą można ustawić przy fotelu do karmienia. U starszych dzieci sprawdzi się też lampka nablatowa ustawiona na stoliku nocnym. W obu przypadkach można także rozważyć zamontowanie kinkietu w ciekawej formie, na przykład w kształcie księżyca, takie i inne formy oferuje sklep z oświetleniem swiatloistyl.pl.

Jaka lampa sufitowa do pokoju dziecka?

Planując oświetlenie dla najmłodszych członków rodziny, dobrze wiedzieć jaka lampa sufitowa do pokoju dziecka będzie dobra. Zadaliśmy także to pytanie doradcom ze sklepu Światło i Styl. Podpowiedzieli nam oni, że lampy do pokoju dziecięcego przyjmują obecnie wiele różnych form i kształtów. Dzięki czemu można znaleźć coś, co będzie pasowało do ogólnego wystroju. Należy jednak wziąć pod uwagę, żeby abażur lampy posiadał mleczną powierzchnię, lub był zabudowany od dołu, by nie oślepiał dziecka leżącego na plecach. Ciekawe rozwiązania znajdziesz na ich stronie: swiatloistyl.pl.

Jaka żarówka do pokoju dziecięcego?

Dobierając światło do sypialni malucha, dobrze też wiedzieć jaka żarówka do pokoju dziecięcego będzie najlepsza. Według specjalistów ze sklepu ŚwiatłoiStyl powinno się wybierać żarówki LED o ciepłej lub neutralnej barwie światła. Ważne jest też, ile lumenów do pokoju dziecka można wybrać. Tutaj kierujemy się zasadami, które mówią, że:

  •       Światło dzienne powinno być w granicach 2700K do 3500K,
  •       Światło nocne powinno sprzyjać wyciszeniu, więc najlepsze będzie w granicy 2200K do 2700K,
  •       Światło robocze w przypadku pokoju dla niemowląt może mieć tyle, co światło główne, w przypadku dzieci starszych w okolicy biurka montujemy lampkę z żarówką o barwie zimnej, czyli w okolicy 3500K-4500K.