Jak wykonać pomiar wałków i gwintów?

pomiar wałków i gwintów

Gwinty wewnętrzne oraz zewnętrzne muszą spełniać ścisłe wymogi dotyczące ich parametrów. W przeciwnym wypadku nie nadają się do użytku. Każda branża z kolei potrzebuje gwintów o nieco innych właściwościach. Jak sprawdzić, czy dany element faktycznie przyda się w procesie produkcyjnym? Istnieją trzy sprawdzone rozwiązania. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Dwie popularne metody pomiaru: wałki wzorcowe i sprawdziany

Pierwszym sposobem mierzenia jest tzw. metoda trójwałeczkowa. Do jej zastosowania potrzebne są wałki wzorcowe, nazywane też po prostu pomiarowymi. Norma  PN-79/M-53088 określa, że w zestawie musi znajdować się 21 trójek wałeczków ze średnicami od 0,17 mm do 6,35 mm, jednak na rynku można zdobyć również komplety składające się z 18 elementów ze średnicami 0,17-3,2 mm. Użycie produktu jest bardzo proste, co niewątpliwie wpływa na jego popularność. Wystarczy bowiem włożyć wałeczki wzorcowe do gwintów w dno bruzdy i zmierzyć rozstaw przy pomocy przyrządów pomiarowych (np. optimetru).

Drugą metodę stosuje się w sytuacji, gdy oprócz uzyskana informacji dotyczących parametrów trzeba jeszcze dowiedzieć się o typie wyrobu, a także jego skoku czy średnicy. Mowa więc o bardzo szczególnych przypadkach. Sprawdziany do gwintów – bo tak nazywa się ten sposób – dzieli się na dokładne (pierścieniowe i trzpieniowe) oraz warsztatowe (listkowe). To dość drogie rozwiązanie, dlatego stosuje się je niemal wyłącznie przy produkcji seryjnej.

Zalety zautomatyzowanych wałeczków pomiarowych do gwintów

Istnieje ponadto sposób, który wyklucza błąd ludzki. Automatyczne systemy są w stanie z tego powodu całkowicie zastąpić wałeczki wzorcowe. Umożliwiają bowiem precyzyjne, wielowymiarowe mierzenie. Do tego dochodzi zdolność określania parametrów technicznych, użytkowych i jakościowych gwintów, a nawet innych elementów potrzebujących tego typu pomiarów, jak np. wałków. Ich wszechstronność oraz dokładność znacznie przewyższa możliwości tradycyjnych wałeczków pomiarowych do gwintów.

Co więcej, pomiar będzie gotowy w zaledwie kilka sekund. To wynik ich niezwykle prostej obsługi, z którą poradzi sobie dosłownie każdy. Wystarczy zamocować element do urządzenia, nacisnąć przycisk „START” i poczekać na wynik.

Gdzie kupić profesjonalne wałeczki pomiarowe do gwintów?

Systemy automatyczne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoje zalety. Dlatego warto zastanowić się nad kupnem sprzętu u zaufanego dystrybutora. Szczególnie polecamy naszą ofertę w tym zakresie. Dysponujemy urządzeniami uznanych marek, które doskonale sprawdzą się na każdej nowoczesnej linii produkcyjnej czy w laboratorium. Nasze automatyczne systemy przewyższają zwykłe wałeczki pomiarowe do gwintów znacznie korzystniejszym stosunkiem ceny do jakości.

Zachęcamy do kontaktu drogą telefoniczną lub mailową z przedstawicielami NA Technology, aby dowiedzieć się więcej o asortymencie zautomatyzowanych wałków wzorcowych. Z przyjemnością doradzimy też modele, które najlepiej odpowiedzą na zapotrzebowanie w danej branży.