Jak wyeksponować donice betonowe w przestrzeni miejskiej?

donice betonowe

Kwietniki z betonu wyróżnia prostota oraz funkcjonalność. Coraz częściej pojawiają się jako istotny element architektury krajobrazu. Można je spotkać w parkach miejskich, na placach etc. W jaki sposób je wyeksponować, aby stanowiły atrakcyjną ozdobę? Od kilku sezonów można zaobserwować powolny proces odchodzenia od minimalistycznych projektów przestrzeni miejskiej. W miejscach, gdzie dotąd królował wyłącznie beton, pojawiają się kwiaty oraz drzewa. Sam beton z powodzeniem sprawdza się jako funkcjonalny dodatek, np. w postaci kwietników czy donic. Wykonane z niego wyroby cechują się trwałością i odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W betonowych donicach można umieścić praktycznie wszystko, począwszy od małych czy większych drzewek, a skończywszy na kolorowych kwiatach typu bratki.

Donice betonowe w mieście

Wszechstronne zastosowanie betonowych donic zaskarbia im sympatię coraz większej grupy ludzi. Łatwo zrozumieć tę popularność, gdyż dają szansę na stosunkowo proste, a przede wszystkim szybkie upiększenie miejskiego krajobrazu. Dzięki nim można zrównoważyć zielenią teren, który bez nich nie zachęcałby do przebywania na świeżym powietrzu. Kwietniki betonowe wymagają odpowiedniego podłoża, w przeciwnym razie mogą z czasem popękać. Wystarczy o tym pamiętać oraz dobrać gatunki rozmiar do gatunku roślin, aby cieszyć się pięknym widokiem.

Kwietniki z betonu stanowią naturalną ozdobę przez kolejne sezony. Ożywiają przestrzeń, sprawiając, że staje się przyjemniejsza dla oczu; sprzyja relaksowi, skłaniając mieszkańców do spędzania więcej czasu na dworze.

Jak wyeksponować betonowe donice w mieście?

Kwietniki wykonane z betonu zdają egzamin w miejscach, w których nie można wydzielić większego obszaru na zieleń. Powody braku takiej opcji bywają przeróżne, w każdym razie ustawienie jednej bądź kilku donic zwiększy atrakcyjność tam, gdzie nie da się zaplanować skweru albo trawnika. Można przeznaczyć na to punkty przy przystankach komunikacji miejskiej, wyeksponować donice przy ogródkach restauracyjnych, rozlokować na terenie przedsiębiorstw czy uczelni etc. Niezależnie od tego, gdzie finalnie trafią, to doskonała inwestycja niewymagająca nakładów finansowych, na które nie mogłaby pozwolić sobie przeciętna firma. Niekiedy wystarczy kupić jeden kwietnik, aby teren stał się piękniejszy.

Przystępując do projektowania określonego obszaru, trzeba pamiętać o tym, aby elementy małej architektury były wysokiej jakości. Dzięki temu przetrwają długie lata, zachowując estetyczny wygląd. Rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup kwietników bądź donic u sprawdzonego producenta, takiego jak marka Kęsbet. Oferuje klientom betonowe donice w przeróżnych kształtach, od kwadratowych, przez owalne, aż po sześciokątne. Wytwarza masywne, solidne wyroby, które poprawiają wygląd przestrzeni publicznej. Kwietniki tej firmy cechuje mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Donice z betonu – element architektury miejskiej

Betonowe donice albo kwietniki można dziś spotkać wszędzie: w parkach, na skwerach, placach, terenach prywatnych etc. W mniejszych wspaniale prezentują się kwiaty, z kolei w dużych – drzewa. Warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu aranżacji przestrzeni miejskiej.