Kiedy warto przekazać rozliczenia profesjonalnej firmie?

biuro rachunkowe

Prowadzenie własnej firmy to duża odpowiedzialność związana nie tylko z działalnością operacyjną przedsiębiorstwa, ale również z rozliczeniami, czyli z księgowością. Księgowość w Polsce jest zaś obwarowana wieloma przepisami, w tym między innymi często aktualizowaną ordynacją podatkową i ustawą o rachunkowości. Kiedy można zająć się rozliczeniami samodzielnie, a kiedy lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom?

Samodzielna księgowość

Samodzielne rozliczanie swojej firmy jest trudnym zadaniem. Wymaga posiadania wiedzy z zakresu księgowości i prawa podatkowego. Wiąże się też z licznymi obowiązkami, w tym między innymi:

  • z regularnym księgowaniem kosztów i przychodów,
  • składaniem deklaracji podatkowych,
  • prowadzeniem rejestru VAT, 
  • ewidencjonowaniem środków trwałych.

Te zadania to tylko czubek góry lodowej, czyli zaledwie część obowiązków związanych z księgowością w firmie. Zajęcie się nimi wszystkimi, zwłaszcza na początku, kiedy przedsiębiorca wszystkiego się uczy, może znacząco utrudnić mu faktyczne prowadzenie firmy, czyli realizowanie działalności operacyjnej. Co więcej, niedopełnienie jednego z obowiązków czy popełnienie błędu może właściciela firmy sporo kosztować – kary z Urzędu Skarbowego czy ZUS są bowiem dotkliwą stratą dla każdego przedsiębiorstwa. 

Podsumowując, samodzielna księgowość może sprawdzić się w przypadku:

  • małego przedsiębiorstwa,
  • przedsiębiorstwa, które rozlicza się na zasadach księgowości uproszczonej,
  • przedsiębiorców dysponujących odpowiednią wiedzą, zainteresowanych tematem księgowości, gotowych poświęcić takim zadaniom swój wolny czas. 

W pozostałych przypadkach korzystniejsze będzie prowadzenie księgowości w firmie z pomocą profesjonalnej księgowej lub biura rachunkowego.

Jakie korzyści ma zlecenie prowadzenia księgowości specjalistom?

Znając trudności związane z samodzielnym prowadzeniem księgowości, łatwo jest domyślić się, jakie korzyści będą płynęły dla przedsiębiorcy ze współpracy z profesjonalną księgową lub biurem rachunkowym. Takie rozwiązanie to przede wszystkim oszczędność czasu, który można przeznaczyć na faktyczne zajmowanie się firmą lub po prostu na odpoczynek. Przedsiębiorca, który zleca księgowość, nie musi pilnować terminów, śledzić zmian w przepisach, dokonywać rozliczeń, księgować, wypełniać deklaracji i wiele innych. Jednocześnie zyskuje pewność, że wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem firmy będą realizowane prawidłowo i na czas. Korzystanie z usług profesjonalnych księgowych minimalizuje ryzyko popełnienia błędu i ponoszenia konsekwencji w postaci grzywny z Urzędu Skarbowego czy ZUS. Biuro rachunkowe zastępuje przedsiębiorcę również w takich obowiązkach jak przechowywanie dokumentów, składanie deklaracji czy ochrona danych przed kradzieżą. 

Zlecenie prowadzenia księgowości specjalistom wiąże się z kosztami, jednak ma dla przedsiębiorcy wiele korzyści, które z pewnością warte są swojej ceny, jeśli rozliczeń firmy dokonuje profesjonalne, godne zaufania biuro rachunkowe czy doświadczona samodzielna księgowa.