Na czym polega wynajem samochodów długoterminowy?

auto

Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, w Polsce rejestruje się coraz więcej pojazdów. Niestety trudna sytuacja na rynku podzespołów samochodowych, jak i inflacja sprawiają, że konieczne jest znalezienie innych sposobów na pozyskanie auta, niż jego kupno. Dobrym rozwiązaniem może być wynajem samochodów długoterminowy. Wyjaśniamy, na czym polega, dla kogo się sprawdzi i o czym warto pamiętać, decydując się na niego.

Czym jest wynajem samochodów długoterminowy?

Wynajem samochodów długoterminowy stanowi bardzo często alternatywę dla zakupu własnego samochodu finansowanego kredytem bankowym lub leasingu. Pojazd dzierżawiony jest na wskazany w umowie okres. Zazwyczaj trwa on od roku do 5 lat, jednak znaleźć można firmy oferujące kilkumiesięczny wynajem. Cenę długoterminowego wynajmu samochodu określa się, odejmując od ceny zakupu nowego auta jego wartość po zakończeniu umowy. Do niej zazwyczaj doliczane są dodatkowe usługi. Dzieląc tę kwotę przez liczbę miesięcy, na które zostanie podpisana umowa, uzyskuje się koszt miesięcznego abonamentu. Uważa się, że jest to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodu, gdyż w ratach opłaca się jego wartość w czasie użytkowania, a nie całkowity koszt pojazdu, jak ma to miejsce w przypadku leasingu finansowego. Dla obniżenia miesięcznych kosztów istnieje możliwość wpłaty wkładu własnego, jednak nie jest on wymagany. Warto podkreślić, że koszty i zadania związane z zachowaniem pojazdu w sprawności spoczywają na wynajmującym. Wynajem samochodów długoterminowy szczegółowo opisuje wypozyczalnia-aut24.pl, gdzie można znaleźć więcej wartościowych informacji, jak i przykładowy cennik usług.

Dla kogo wynajem samochodów długoterminowy?

Długoterminowy wynajem samochodów jest usługą, która w naszym kraju zyskuje na popularności. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla firm, w których zachodzi konieczność systematycznej wymiany floty samochodowej, jak i indywidualnych użytkowników, dla których samochód jest niezbędny do codziennej egzystencji. Zasadniczymi plusami tego rozwiązania są stałe koszty, brak ryzyka spadku wartości pojazdu, jak i szybkie załatwienie formalności. Dla przedsiębiorstw dodatkowym atutem wynajmu długoterminowego jest korzyść podatkowa – miesięczna rata w rozliczeniach może być uznana za koszt uzyskania przychodu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób chcących po pewnym czasie stać się właścicielem pojazdu, dowolnie nim zarządzać, jak i sprzedać, ponieważ w przypadku wynajmu długoterminowego pojazdu nie ma możliwości wykupu po upływie terminu obowiązywania umowy. Nie jest to także dobry wybór dla użytkowników, którzy w ciągu roku pokonywać będą duże odległości, ponieważ w umowie konieczne jest określenie górnego limitu kilometrów, który ma wpływ na koszt abonamentu.

Na co zwrócić uwagę podczas długoterminowego wynajmu samochodów?

Wynajmem długoterminowy samochodów charakteryzuje się prostymi i stosunkowo szybkimi formalnościami. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by w pośpiechu nie sprawić sobie kłopotów. Decydując się na podpisanie umowy, należy dokładnie zapoznać się z:

  • cechami wynajmowanego pojazdu, jego specyfikacją,
  • zakresem usług oferowanych przez firmę,
  • możliwością odstąpienia od umowy lub jej zmiany,
  • limitem kilometrów, o którym wspomniano wcześniej, oraz ewentualną dopłatą za jego przekroczenie,
  • tym, czy zawarto zastrzeżenie co do zmiany ceny w czasie trwania umowy,
  • możliwością wyjazdu za granicę,
  • udziałem w szkodach,
  • tym, kto może być kierowcą (w niektórych przypadkach za udostępnienie pojazdu innej osobie naliczane są dodatkowe koszty),
  • korzystaniem z pojazdu w celach zarobkowych,
  • warunkami przewożenia zwierząt w aucie,
  • paleniem papierosów w samochodzie.