Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier?

laptop do gier

Wiele osób podczas planowania zakupu decyduje się na mobilny sprzęt do gamingu, mowa tu o laptopie gamingowym. Ilość sprzętów możliwych do wyboru może wprawić w zakłopotanie i wywołać masę pytań. Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Poszukiwania ułatwiają rankingi dostępne w internecie. Jeżeli poszukujesz laptopa do 4000zł, na którym pograsz w gry, sprawdź tutaj.

Karta graficzna

Pierwszym i jednocześnie jednym z najważniejszych parametrów laptopa, które musimy wziąć pod uwagę, jest odpowiednia karta graficzna. Najlepsze modele takie jak np. nVidia GeForce RTX 2080 pozwalają nam na rozgrywkę w pełnych możliwościach graficznych wybranego tytułu. Karty graficzne z najwyższej półki jednak kosztują swoje, a gdy budżet nam nie pozwala na wybór takich paramentów, świetnie sprawdzą się również karty takie jak nVidia GeForce GTX 1080, 1070, 1660, 1060, 1650, 1050Ti, 1660Ti lub AMD Radeon RX 580, RX 560. Może i karty te nie pozwolą nam na wybór najlepszych ustawień graficznych, jednak rozgrywka dalej będzie bardzo płynna, przyjemna i piękna. Bardzo ważnym aspektem kart graficznych jest ich pamięć video, im jej więcej, tym lepiej jednak musimy pamiętać, że w dzisiejszych czasach 4 GB tej pamięci to minimum.

Procesor

Obok karty graficznej stoi drugi najważniejszy element, jest nim procesor. Wydajny procesor pozwala wykorzystywać w pełni możliwości karty graficznej. Podczas wyboru procesora musimy zwrócić uwagę na:

  • taktowanie (bazowo powinien mieć około 2000 MHz a w trybie Turbo około 4000 MHz)
  • ilość rdzeni (w tym wypadku procesor powinien mieć ich co najmniej 4)
  • oznaczenie procesora (najmocniejsze układy Intela oznaczone są literami H, HQ lub K. Jeśli laptop ma służyć do grania, absolutnie nie zaleca się wyboru procesorów oznaczonych U lub Y, ponieważ są to procesory energooszczędne) alternatywnie można wybrać procesory od AMD których najnowsze modele oferują wysoką wydajność i atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Pamięć RAM

Laptopy gamingowe powinny być wyposażone w minimum 8 a najlepiej 12 GB pamięci RAM. Ważnym jest, aby zwrócić tutaj uwagę na typ pamięci, najlepszym będzie DDR4 o częstotliwości taktowania od 2133 MHz wzwyż. Pamiętaj również że warto zwrócić uwagę na ilość wolnych slotów pamięci, pozwoli to na zwiększenie jej w przyszłości mniejszym kosztem.

Dysk

W tym wypadku najlepiej, aby laptop był wyposażony w dysk SSD, gwarantuje to płynne działanie systemu oraz lepsze działanie gier. Niestety ceny dysków SSD nie należą do najniższych, więc alternatywnie można wybrać laptopa wyposażonego w dwa dyski (SSD, na którym zainstalowany będzie system operacyjny oraz ogrywany tytuł, oraz HDD służący do przechowywania danych).

Informacje na temat laptopów do gier, do biura, do pracy znajdziesz na stronie https://szukamlapka.pl