Opłatomat w urzędzie — jak z niego skorzystać?

opłatomat

Współczesny świat oferuje wiele udogodnień. Obecnie coraz częściej możemy płacić za poszczególne towary lub usługi za pomocą różnego rodzaju urządzeń. Opłatomaty są jednymi z nich. Przydają się zwłaszcza w urzędach i innych miejscach użyteczności publicznej.

Co to są opłatomaty?

Opłatomaty to, mówiąc w skrócie, urządzenia, za pomocą których możemy uiścić opłaty za różnego rodzaju usługi. Opłaty te mogą dotyczyć między innymi wydania dokumentów, jednak opłatomatów można użyć również do opłacenia podatków. Ponieważ są to urządzenia elektroniczne, które najczęściej znajdują się w urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej, każde wniesienie opłaty powinno być darmowe i nieobciążone prowizjami. Dokładniej opłatomat objaśnia jego producent www.mera-systemy.pl – warto zapoznać się z informacjami, które w dokładniejszy sposób wyjaśnią Ci działanie opłatomatów.  

Jak korzystać z opłatomatu?

Jak już zostało wspomniane, w opłatomacie możesz zapłacić za różnego rodzaju rachunki, dokumenty i podatki. Opłaty możesz uskutecznić zarówno kartą, jak i gotówką. Dodatkowo, istnieją również opłatomaty, które umożliwiają płatności bezdotykowe. Większość opłatomatów działa na zasadzie ekranu dotykowego, jednak często jego uzupełnieniem jest klasyczna klawiatura. Ważne jest także, aby ekran miał odpowiednie podświetlenie, najlepiej LED.

Opłatomaty są także wyposażone w specjalne drukarki, które umożliwiają wydanie potwierdzenia płatności, co może być niezwykle ważne w przypadku opłat.

Samo korzystanie z opłatomatu powinno być proste. Wystarczy wybrać interesujący nas przycisk i podążać za dalszymi instrukcjami. Jeśli masz problem z używaniem tego typu urządzeń, na ekranie powinien widnieć przycisk informacyjny, który wyjaśni krok po kroku proces korzystania z opłatomatu. Rodzajami opłatomatów są także biletomaty, w których możemy zarówno kupić bilet papierowy, jak i doładować kartę.

Zalety opłatomatu

Opłatomat to urządzenie, które w znaczący sposób może ułatwić nam codzienność. Jeśli nie posiadamy bankowości internetowej, lub po prostu nie potrafimy przelać pieniędzy za konkretną usługę, opłatomaty działające w urzędach będą bardzo pomocne. Dodatkowym plusem jest w tym przypadku świadomość, że jeśli będziemy mieli problem z użytkowaniem urządzenia, zawsze znajdzie się osoba, która będzie mogła nam pomóc.

W przypadku przelewania pieniędzy za rachunki czy inne urzędowe opłaty domowym sposobem możemy często nie wiedzieć, jak nazwać przelew, a dodatkowo nie dostaniemy pokwitowania, że wpłata dotarła do odbiorcy. Dla osób starszych lub „roztrzepanych” może to być bardzo trudne. Wykonanie opłat w opłatomacie po pierwsze pozwoli unaocznić transakcję, a po drugie osoba płacąca dostanie odpowiednie pokwitowanie.

Opłatomaty zmniejszają także znacznie czas stania w kolejce, w oczekiwaniu na urzędnika. Wykonanie opłaty za pomocą tego urządzenia jest dużą oszczędnością czasu i pozwoli szybko i sprawnie załatwić urzędowe sprawy.