Photoshop kontra lllustrator. Który program graficzny wybrać?

program graficzny

Photoshop oraz Illustrator to programy, które są znane praktycznie każdemu grafikowi. Nic dziwnego, ponieważ narzędzia opracowane przez amerykańską firmę Adobe stanowią obecnie branżowy standard i są wykorzystywane zarówno przez amatorskich artystów, jak też największe studia marketingowe czy brandingowe. Czym jednak różni się od siebie Photoshop oraz Illustrator? W niniejszym tekście wyjaśniamy charakterystykę obu aplikacji i tłumaczymy, do jakich zadań sprawdzają się najlepiej.

Czym jest Adobe Photoshop i dla kogo się sprawdzi?

Adobe Photoshop to program komputerowy przeznaczony do tworzenia oraz obróbki grafiki rastrowej. Mówiąc prościej, aplikacja pozwala na modyfikowanie oraz korektę różnego rodzaju fotografii. Z pomocą Photoshopa można przykładowo wyretuszować niedoskonałości skórne, wycinać obiekty z ich oryginalnego tła, a także regulować jasność światła, ogólny kontrast czy kolorystykę. Rozbudowany zestaw narzędzi, takich jak m.in. maski, warstwy czy zautomatyzowane opcje wycinania, pozwala także tworzyć imponujące i realistyczne fotomontaże.

Kto powinien zainwestować w Photoshopa? Program jest obecnie wykorzystywany przez specjalistów z wielu rozmaitych branż – korzystają z niego m.in. zawodowi fotografowie, pracownicy działów graficznych, a także przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i samodzielnie zajmują się edycją zdjęć produktowych. Photoshop z pakietu graficznego Adobe znajduje więc szerokie zastosowanie komercyjne, jednak sprawdza się równie dobrze w przypadku hobbystycznego projektowania graficznego lub działalności artystycznej.

Warto zaznaczyć, że Photoshop nie nadaje się do tworzenia materiałów promocyjnych oraz elementów identyfikacji wizualnej, takich jak m.in. logo, wizytówki, ulotki czy plakaty lub billboardy. Program pozwala na edycję grafiki rastrowej, która nie pozwala na powiększenie rozmiaru bez znacznej utraty jakości. Adobe Photoshop sprawdza się więc najlepiej do edycji zdjęć – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego dostawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.

Do czego wykorzystuje się się Adobe Illustrator?

Adobe Illustrator jest programem komputerowym, który służy do projektowania różnego rodzaju form graficznych. Aplikacja pozwala na tworzenie rozmaitych grafik – od drobnych materiałów promocyjnych, przez reklamy outdoorowe oraz billboardy, aż po wizualizacje opakowań, nadruki koszulek, a nawet projekty architektoniczne domów i mieszkań. Illustrator, jak wskazuje zresztą sama nazwa, jest też niezastąpionym narzędziem do tworzenia ilustracji.

Illustrator, w przeciwieństwie do Photoshopa, jest wykorzystywany do opracowywania projektów „od zera”. Program nie wymaga od użytkownika żadnej fotografii lub innego zasobu graficznego – każdy dokument jest początkowo pustym polem roboczym, które wypełnia się za pomocą kształtów oraz kolorów. Grafiki stworzone w Illustratorze mogą być następnie wykorzystywane w innych programach z rodziny Adobe, np. we wspomnianym wcześniej Photoshopie czy InDesignie.

Adobe Illustrator został stworzony do pracy z grafiką wektorową. W praktyce oznacza to, że grafiki pochodzące z tego programu mogą być pomniejszane oraz powiększane do dowolnych rozmiarów, bez obawy o nawet minimalną utratę wyjściowej jakości.

Photoshop czy Illustrator – co wybrać?

Który program graficzny wybrać? Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele czynników – przede wszystkim to, do czego ma być wykorzystywana konkretna aplikacja. W ramach małego podsumowania przypomnimy tylko, że Photoshop służy przede wszystkim do edycji fotografii. Software pozwala na usuwanie wszelkich niedoskonałości i wizualne „podkręcenie” zdjęcia. Niestety, Photoshop nie sprawdzi się do tworzenia grafiki wektorowej – do tego zadania należy wykorzystać Illustratora.

W praktyce wielu grafików, zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalnych, używa obu narzędzi od firmy Adobe. Tworząc bardziej rozbudowane projekty, np. całościowe systemy identyfikacji wizualnej, serie plakatów czy wielostronicowe publikacje przeznaczone do tradycyjnego druku, często konieczne jest jednoczesne zastosowanie Photoshopa oraz Illustratora. Właśnie z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w każdą z tych aplikacji, np. kupując klasyczny pakiet Adobe Suite lub subskrybując usługę Creative Cloud.