Plama długopisu na skórzanej kurtce – jak ją usunąć?

renowacja skóry

Kurtka wykonana z wysokiej jakości naturalnej skóry to jeden z tych elementów garderoby, który powinien posłużyć nam przez długie lata. Tego typu inwestycja zwraca się w postaci bezproblemowego użytkowania, wysokiego komfortu noszenia oraz atrakcyjnego wyglądu ubrania, pomimo upływu czasu. Niestety, tak jak każda inna odzież, również skórzana kurtka jest narażona na różnego rodzaju plamy. Jedną z najczęstszych jest ślad po długopisie. W jaki sposób można usunąć go domowymi sposobami, a kiedy konieczna będzie renowacja skóry?

Podstawowe informacje na temat czyszczenia wyrobów skórzanych

Pierwszym krokiem, który należy wykonać niezależnie od tego z jakim rodzajem plamy mamy do czynienia, jest określenie rodzaju skóry. Jest to niezwykle ważne ze względu na konieczność dopasowania odpowiedniej metody czyszczenia lub preparatu. Co warto wiedzieć na ten temat?

  • Skóra gładka, czyli w przypadku kurtek najczęściej licowa, jest zwykle pokryta warstwą farby. W jej strukturę nie wnika woda. Taki rodzaj skóry łatwiej wyczyścić, zwłaszcza jeśli zareagujemy od razu po pojawieniu się plamy.
  • Skóra szorstka to kurtki wykonane z zamszu lub nubuku. Ze względu na otwarte pory, woda wsiąka w ich strukturę, pozostawiając ciemne plamy. Jeśli dojdzie do mocnego zabrudzenia atramentem, może okazać się, iż jedynym rozwiązaniem jest renowacja skóry. Zamsz i nubuk bardziej absorbują zanieczyszczenia i łatwiej je zniszczyć.

W jaki sposób poradzić sobie z plamą długopisu?

Jednym z popularnych sposobów, który warto przetestować w przypadku gładkich skór jest użycie taśmy klejącej. Odrywamy jej kawałek i przyklejamy do miejsca gdzie widoczna jest plama po długopisie. Atrament powinien przykleić się do taśmy, jednak aby całkowicie się go pozbyć, należy powtórzyć czynność kilkukrotnie, za każdym razem używając nowego kawałka.

W jaki sposób można pozbyć się plamy widocznej na kurtce zamszowej lub z nubuku? W tej sytuacji warto zainwestować w specjalną gumkę do tego typu materiałów, którą powinniśmy bez problemu kupić w sklepie obuwniczym. Gumka ma szorstką powierzchnię i powinna poradzić sobie z usunięciem atramentu. To jednocześnie bezpieczne rozwiązanie, które nie uszkodzi struktury.

Co jeśli plamę po długopisie zauważymy dopiero po dłuższym czasie? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie renowacja skóry. Gdy atrament zdążył już wniknąć w głąb tkaniny, potrzebne będą bardziej profesjonalne rozwiązania. Samodzielne próby usunięcia mocniejszymi środkami, np. zawierającymi alkohol, mogą skończyć się przebarwieniami.