Na którym piętrze warto zamieszkać?

blok mieszkalny

Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie mieszkania stoi przed nami wybór, na którym piętrze chcemy zamieszkać. Są osoby, które od samego początku wiedzą jaką chcą kupić nieruchomość, ale często zdarza się, że nachodzą nas wątpliwości. Jakie są zalety i wady mieszkania na wyższych kondygnacjach, a jakie w przypadku parteru?

Im wyżej, tym lepiej?

Nowe mieszkania na Ochocie powstają w budynkach, które mają najczęściej od 4 do 5 kondygnacji naziemnych wraz z parterem, ale są i takie, które mają ich aż 8. Wiele osób preferuje mieszkania na ostatnim piętrze, zwłaszcza jeśli jest wysoko. Dlaczego? Powodów jest kilka. Pierwszym z nich są widoki, które w przypadku wysokich budynków są nie do opisania. Na ostatnim piętrze warto zamieszkać zwłaszcza jeśli osiedle znajduje się w ciekawej lokalizacji i nie jest gęsto zabudowane. Jeśli budynki znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, a w dodatku są wysokie, nawet w przypadku mieszkań na najwyższych kondygnacjach, widok może okazać się marny.

Ładny widok to tylko jedna z zalet jakie wiążą się z zakupem mieszkania na ostatnim piętrze. Kolejną jest bezpieczeństwo. Jeśli nieruchomość znajduje się wysoko, złodziejom o wiele trudniej będzie się włamać. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby deweloper montował solidne drzwi wewnątrzklatkowe. W przypadku, kiedy mieszkamy na ostatnim piętrze, nie musimy martwić się również o to, że złodziej wkradnie się na balkon. Mimo wszystko jeśli wyjeżdżamy na dłużej, cenne rzeczy warto odpowiednio zabezpieczyć.

Kolejną zaletą mieszkania na ostatnim piętrze jest cisza. Po pierwsze, ze względu na brak sąsiadów na wyższej kondygnacji, a po drugie ze względu na to, że niewiele osób przewija się przez klatkę schodową. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że ostatnie piętro ma też sporo wad. Przede wszystkim wiąże się z ryzykiem zalania przez przeciekający dach. Kiedy mieszkanie jest z rynku pierwotnego przynajmniej przez najbliższe kilkanaście lat nic takiego nie powinno się stać, natomiast jeśli decydujemy się na zakup z rynku wtórnego, trzeba się z tym liczyć.

Parter wcale nie jest zły

Tak jak już wspomnieliśmy, nowe mieszkania na Ochocie powstają najczęściej w budynkach, które mają powyżej 4 kondygnacji naziemnych. Ponieważ mieszkania na wyższych kondygnacjach cieszą się największym zainteresowaniem, bez problemu można znaleźć oferty nieruchomości położonych na parterze. Kiedy warto zdecydować się na taki zakup? Przede wszystkim w przypadku, kiedy my lub inny domownik ma problemy ze zdrowiem, co mogłoby wiązać się z trudnościami z wchodzeniem po schodach.

Mieszkanie na parterze to także świetne rozwiązanie jeśli zależy nam na tym, żeby mieć taras albo niewielki ogródek. Obecnie wielu deweloperów przewiduje aranżację takich powierzchni, co jest ogromną zaletą.

Do zamieszkania na najniższej kondygnacji budynku może zniechęcać większe ryzyko włamania, a także hałas na klatce schodowej. Powinniśmy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że w nowym budownictwie mieszkania są o wiele lepiej wygłuszone. Co więcej, deweloperzy na parterze z reguły montują drzwi i okna antywłamaniowe, a osiedla są monitorowane i mają pełną ochronę.