Planujesz kupić dom w Hiszpanii? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

dom w Hiszpanii

Hiszpania to kraj, który przyciąga jak magnes. Doskonały klimat, rewelacyjna pogoda, smaczne jedzenie i piękne widoki sprawiają, że każdego roku przybywa tutaj rzesza turystów. Jednak to także ciekawe miejsce do zamieszkania na stałe. Jesteś miłośnikiem tej części świata i planujesz kupić dom w Hiszpanii? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, by uniknąć ewentualnych problemów.

Dodatkowe koszty

Koszt, jaki należy ponieść w związku z zakupem nieruchomości w Hiszpanii obejmuje nie tylko kwotę podaną w ogłoszeniu, ale również opłaty dodatkowe. Zwykle ich wysokość waha się w zakresie od 10 do 15% wartości nieruchomości. To, jakie podatki, prowizje i opłaty będzie trzeba ponieść zależy głównie od tego, czy dana nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego czy pierwotnego. Jeśli korzystasz z kredytu, koszty wzrosną o 350 euro za wycenę, podatek od czynności prawnych oraz prowizję banku. Dodatkowo, należy opłacić notariusza oraz wpis do ksiąg wieczystych.

Niezbędne dokumenty

Chcąc kupić nieruchomość w Hiszpanii jako obywatel innego kraju, niezbędny będzie Ci nie tylko dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i jego kopia, ale również inne dokumenty. Podstawą jest numer identyfikacji narodowej (numer N.I.E.) nadawany obcokrajowcom, niezbędny nie tylko do zakupu nieruchomości, ale również rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, kupna samochodu czy podjęcia pracy. Dodatkowo, konieczne będzie założenie konta w hiszpańskim banku.

Sprawdź realny stan nieruchomości

Pomimo tego, że sprzedaż internetowa jest na naprawdę wysokim poziomie – nie podejmuj ostatecznej decyzji o zakupie wyłącznie na podstawie zdjęć dołączonych do ogłoszenia! Istnieje spore ryzyko trafienia na nieuczciwego sprzedawcę, który ukryje ewentualne usterki. Pojedź na miejsce i obejrzyj daną nieruchomość. Dokładnie przejrzyj zgodność dokumentów. W wolnej chwili rozejrzyj się po okolicy. Sprawdź czy masz bliski dostęp do usług i sklepów przydatnych w codziennym życiu (sklepy spożywcze, banki itp.).

Nie znasz rynku? Skorzystaj z pomocy specjalistów!

Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii musisz dobrze znać rynek i obowiązujące zasady. W przeciwnym razie, nawet drobne niedopatrzenie może skutkować dużymi problemami. Chcąc uniknąć ewentualnych problemów – nie ryzykuj i nie dokonuj zakupu samodzielnie. Skorzystaj z pomocy specjalistów. Jak tłumaczy ekspert z firmy Esphouses: “Rynek nieruchomości wymaga odpowiedniej wiedzy, znajomości prawa i nieustannego śledzenia zachodzących zmian. Jako agent specjalizujący się w hiszpańskich nieruchomościach jestem na bieżąco z obowiązującymi zasadami. Dzięki temu moi klienci mogą mieć pewność, że każdy szczegół został dopilnowany, tym samym zyskują spokój i pewność, że nie napotkają ich ewentualne problemy”.