Poznaj kotły gazowe dwufunkcyjne

piec

Nie da się ukryć, że każdemu z nas zależy na tym, by w domu panowała odpowiednia temperatura. Wpływa to nie tylko na komfort wszystkich domowników, ale także na ich samopoczucie. Na rynku dostępne jest wiele systemów grzewczych, jednak największą popularnością obecnie cieszą się kotły gazowe dwufunkcyjne. Tak więc co warto o nich wiedzieć?

Jak działają piece gazowe dwufunkcyjne?

Kotły gazowe dwufunkcyjne są rozwiązaniem, które jest wybierane przez coraz więcej osób. Okazuje się, że wpływ na to ma przede wszystkim wysoka funkcjonalność tych urządzeń. Otóż ich głównym zadaniem nie jest jedynie ogrzanie pomieszczenia, ale także podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Z tego też powodu nazywa się je piecami dwufunkcyjnymi. Warto zaznaczyć, że dla takiego urządzenia priorytetem zawsze jest ciepła woda użytkowa. Oznacza to, że w momencie, kiedy występuje na nią zapotrzebowanie, kocioł gazowy dwufunkcyjny podgrzeje ją w pierwszej kolejności, zaś następnie zajmie się ogrzewaniem pomieszczeń. Kotły gazowe dwufunkcyjne są więc rozwiązaniem niezwykle wygodnym, a dodatkowo pozwalają obniżyć rachunki za podgrzewanie wody.

Jak zbudowane są piece gazowe dwufunkcyjne?

Budowa kotła gazowego dwufunkcyjnego jest niezwykle złożona. Niemniej jednak odpowiednia synchronizacja poszczególnych elementów i podzespołów, zapewnia ogromną wydajność i funkcjonalność tego urządzenia. Tak więc kotły gazowe dwufunkcyjne składają się z:

  • palnika gazowego, który dodatkowy wyposażony jest w zapłonnik
  • odpowiedniej armatury i gazowego orurowania
  • odpowiedniej armatury i orurowania wodnego
  • palnika gazowego wraz z zapłonnikiem,
  • wymiennika ciepła, nazywanego nagrzewnicą- to właśnie ona podgrzewana jest przez płomień z palnika
  • pompy obiegowej, dzięki której możliwe jest krążenie wody w całej instalacji
  • czujnika ciśnienia, w niektórych modelach jest to manometr
  • zaworu trójdrogowego- to właśnie on umożliwia przełączanie się kotła w różne tryby pracy

Czy warto zainwestować w gazowe urządzenie dwufunkcyjne?

Inwestycja w kocioł gazowy dwufunkcyjny może być jak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Okazuje się bowiem, że w zakresie jednego urządzenia można uzyskać pokaźną funkcjonalność. Kotły gazowe dwufunkcyjne są urządzeniami z dużym potencjałem i charakteryzują się znaczną wygodą użytkowania. Niemniej jednak, by móc w pełni skorzystać z ich możliwości, trzeba je przede wszystkim dobrać odpowiednio pod względem ich mocy. Wówczas niezbędne jest określenie typu izolacji cieplnej budynku i wyliczenia zapotrzebowania na ciepło.