Producenci filtrów samochodowych. Jaki filtr paliwa, powietrza wybrać?

filtry samochodowe

Samochody to bardzo skomplikowane pod względem budowy urządzenia. Oprócz tak oczywistych elementów, jak: silnik, karoseria, układ wydechowy czy kierowniczy, składają się na niego również mniejsze części, które pełnią równie ważne funkcje w pojeździe. Jednymi z nich są filtry samochodowe. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie filtry znajdują się w aucie? Jakie funkcje pełnią?

W samochodzie występują 4 zasadnicze rodzaje filtrów, które omawia w swoim artykule (https://materla.com.pl/jakie-filtry-potrzebujesz-do-samochodu/) znany serwis motoryzacyjny.

Należą do nich filtr:

  1. oleju silnikowego, który pozwala na oczyszczenie oleju z zanieczyszczeń; pojawiają się one w efekcie spalania oraz wraz z powietrzem; konieczna jest jego regularna wymiana raz do roku, by zachować optymalne zużycie silnika oraz zachować właściwości oleju;
  2. powietrza, którego zadaniem jest oczyszczenie powietrza przekazywanego do komór spalania z: pyłu, kurzu, owadów i innych drobnych przedmiotów; pozwala to na zachowanie maksymalnych osiągów oraz prawidłowej pracę silnika;
  3. paliwa – oczyszcza paliwo z cząstek stałych i osadów, co pozwala na prawidłową i dłuższą pracę wtryskiwaczy;
  4. kabinowy, dbający nie o kondycję pojazdu, ale kierowcy i pasażerów; oczyszcza powietrze, które dostaje się do kabiny z pyłków oraz kurzu.

Jak wybrać dobre filtry samochodowe?

Kupując jakikolwiek filtr do pojazdu, warto zwrócić uwagę na określone przez producenta parametry samochodu, od którego są przeznaczone – marka, model, rok produkcji. Ponadto wybierając filtr oleju bardzo ważne, jest sprawdzenie materiału filtracyjnego, jego rodzaju oraz powierzchni, obecności odpowiednich zaworów oraz trwałości odbudowy. Warto także zweryfikować jak dokładny jest proces filtracji. Decydując się na filtr powietrza, warto zwrócić uwagę na jego istotne cechy, takie jak typ materiału filtrującego, jego rodzaj oraz staranność ułożenia go w plisy, a także stopień separacji cząstek, prędkość przepływu powietrza oraz szczelność obudowy. Kupując filtr paliwa, bardzo ważne jest zwrócenie przede wszystkim uwagi na typ silnika (paliwowy lub diesel). Podczas dobierania oczyszczacza powietrza w kabinie pojazdu bardzo ważne jest sprawdzenie rodzaju filtra – na rynku znaleźć można standardowe, z węglem aktywnym, a także antysmogowe oraz antybakteryjne i dobrać je do swoich potrzeb, a także preferencji.

Najpopularniejsi producenci filtrów samochodowych

W kwestii produkcji filtrów samochodowych, tak jak w każdej innej branży, wyróżnić można kilku liderów, których produkty cieszą się ogromnym zainteresowaniem oraz wysokim zaufaniem konsumentów. Wśród przodujących producentów filtrów do oleju wyróżnić można firmy: Bosch, Mann Filter, Filtron, Japanparts, Febi Bilstein, Mahle. W kwestii artykułów służących do oczyszczania powietrza liderami również są Bosch oraz Filtron, ale konkurują z nim Fiaam, Wix Filters USA, Aoma. W kwestii filtrów paliwa nie ma zaskoczenia – dominuje Bosch oraz Filtron, ale godnymi uwagi producentami są także Valeo, MANN i Kamokaw. Przypadku produktów do oczyszczania powietrza w kabinie także warto zwrócić uwagę na: Valeo, Bosch, Giltron, Mann czy Mahle.