Śladem krakowskich Żydów

Kraków

Myślimy: „Kazimierz”, mówimy: „kultura żydowska”. Wiele osób chce zwiedzić miasto, poznać jego sekrety i znaleźć np. noclegi dla grup w Krakowie lub indywidualne. Nic dziwnego: dzielnica w swojej tkance przechowała w sobie pamięć o tych, z których większość zginęła w piecach krematoriów, lub wyemigrowała po II Wojnie Światowej do nowopowstałego państwa Izrael.

Historia dzielnicy

W 1335 roku król Polski Kazimierz Wielki założył miasto, które wzięło nazwę od jego imienia. Ulokowano je na południe od Krakowa. W tamtych czasach miejscowości rozdzielała odnoga rzeki.

Kazimierz się rozrastał i prosperował. Pod koniec XV wieku w wyniku sporu krakowskich kupców z kupcami wyznającymi judaizm, tych drugich wypędzono z miasta i osiedlono w Kazimierzu. To wydarzenie trwale zmienia historię miejscowości. Żydzi zapisują się w historii miejsca – handlują, bogacą się, stawiają domy i synagogi. Oba organizmy miejskie rosną i pod koniec XVIII wieku widać, że podział administracyjny na Kraków i Kazimierz staje się fikcją. Do stolicy małopolski przyłącza się jako dzielnicę miasto leżące na południe od niego.

Ci, których nie ma

Żydzi dalej funkcjonują w ramach Kazimierza. Spora mniejszość zostaje przesiedlona do getta, gdy Hitler napada na Polskę i wprowadza w czyn na naszych terenach swoją zbrodniczą ideologię. Większość z nich skończy żywot w obozach zagłady – także w pobliskim Auschwitz-Birkenau. Jest ono na tyle blisko, że niecały wiek później, potomkowie ocaleńców będą przyjeżdżać tu na wycieczki z Izraela i oglądać oba miejsca.

Po wojnie Kazimierz popada stopniowo w ruinę, chociaż później jest powoli odbudowywane. Dzielnica posiada niesamowity potencjał turystyczny. Wiele budynków da się odbudować, a bliskość Starego Miasta i Wawelu jest niewątpliwą zaletą.

Co możemy znaleźć na Kazimierzu?

Kazimierz jest dzielnicą typowo turystyczną. Podobnie jak na Starym Mieście jest tu wiele knajpek. Do jednej z najbardziej kultowych należy „U Fryzjera”, gdzie możemy znaleźć specjały kuchni żydowskiej.

Oprócz gastronomii miejsce to obfituje w kilka starych synagog. Obecnie regularnie nabożeństwa są odprawiane jedynie w Synagodze Remu przy ulicy Szerokiej 40. Budynek pochodzi z XVI wieku, choć do obecnych czasów był kilkukrotnie przebudowywany. Wiek wcześniej powstała Synagoga Stara. Obecnie znajduje się w niej oddział Muzeum Krakowa, gdzie obejrzymy zbiory dotyczące kultury żydowskiej.

Festiwal

Jeśli chcemy dokładniej poznać kulturę żydowską, zaplanujmy sobie w kalendarzu czas na odbywający się co roku festiwal kultury żydowskiej. Zainteresować może nas także cmentarz oraz Mykwa Wielka. Ta ostatnia to pochodząca z XVI wieku łaźnia do rytualnych obmyć.

Nocleg w Krakowie

Jeśli chcemy choć trochę dotknąć historii tak niezwykłego miasta, jakim jest Kraków, powinniśmy przeznaczyć na turystykę nieco więcej czasu. Poszukajmy na nocleg takiego miejsca, które za stosunkowo niską cenę, oferuje wysoki standard oraz jest położone tam, skąd łatwo dojść do wielu atrakcji. Tak jest na przykład z Draggo House – hostelem na Starym Mieście przy ulicy Gołębiej.