Wakacje w Rumunii — o czym warto pamiętać?

Wakacje w Rumunii

Rumunia jest pięknym krajem leżącym w Europie Wschodniej, która przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. Wakacje w tym miejscu to gwarancja niezapomnianych przeżyć, pięknych krajobrazów i odwiedzenia miejsc z bogatą historią. Jeśli jesteś miłośnikiem podróży i wybierasz się w najbliższym czasie do tego kraju, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i nie daj się niczym zaskoczyć!

Winiety w Rumunii nie tylko na autostrady

Obowiązkiem zakupu winiety w Rumunii objęte są wszystkie kategorie dróg, dlatego warto zadbać o jej posiadanie jeszcze przed przekroczeniem granicy. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „Winiety Rumunia”, w wynikach z pewnością pokażą Ci się miejsca w sieci, które oferują zakup drogą internetową, dzięki czemu spokojnie możesz podróżować i oddać się magii zwiedzania. Zaniedbanie w tej kwestii może skutkować nałożeniem kary, która może sięgać nawet kilkuset złotych – nie warto więc ryzykować i należy odpowiednio wcześnie przygotować się na podróżowanie płatnymi odcinkami, nie tylko w Rumunii. Dodatkowo podpowiadamy, że w tym kraju obowiązuje elektroniczny system winietekdlatego nie masz obowiązku wkładać jej papierowej wersji za przednią szybę pojazdu. Wystarczy przy kontroli okazać elektroniczny dokument, by uniknąć kary i swobodnie móc dalej się przemieszczać.

Rumunia – o czym jeszcze należy pamiętać?

Temat opłat za drogi i autostrady w Rumunii omówiliśmy powyżej, a teraz przejdziemy do innych kwestii, które również są ważne podczas planowania swoich wakacji do tego pięknego kraju.

Klimat

Rumunii panuje klimat umiarkowany, dlatego wybierając się tam na wycieczkę, pamiętaj o przygotowaniu ubrań na różne warunki atmosferyczne, zwłaszcza jeśli planujesz aktywności na świeżym powietrzu.

Bezpieczeństwo

Jak w każdym obcym dla nas kraju, warto zachować należytą ostrożność. Nie przemieszczaj się sam po zmroku, cenne przedmioty trzymaj blisko siebie i uważaj na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach.

Komunikacja

Rumunia cały czas rozwija się pod względem budowy autostrad, mimo to już teraz może pochwalić się ich całkiem długimi odcinkami, np. Rumunia autostrada A2 prowadzi z samej stolicy kraju do Konstancy nad Morzem Czarnym. 

Pieniądze

W większości miejsc bez problemu zapłacisz kartą, ale zawsze warto mieć zapas gotówki do zakupów np. w mniejszych sklepach lub wioskach. Dodatkowo przypominamy, że winiety do Rumunii możesz kupić drogą internetową, nie martwiąc się potem szukaniem miejsc, gdzie można dostać je stacjonarnie. Pamiętaj także, że obowiązującą tu walutą jest lej rumuński.

To warto odwiedzić

Zakup winiety upoważnia Cię do poruszania się po całym kraju, a autostrady łączą tutaj ze sobą ważne miejsca, dlatego masz możliwość odwiedzenia pięknych miejsc w wygodny sposób. Warto zobaczyć stolicę Rumunii, czyli Bukareszt, Transylwanię ze słynnym „zamkiem Draculi”, jak i wybrać się na szlaki gór Karpat.

Zwiedzanie tego kraju z pewnością zapadnie na długo w Twojej pamięci. Aby mieć tylko te dobre wspomnienia, przygotuj się odpowiednio do podróży, kupując odpowiednio wcześniej winiety i dokładnie planując całą wycieczkę.